Kisgyerekek türelemre tanítása – lehetséges?

 In A gyermekek fejlődése, nevelése

türelmesen várakozó anya és kislányaVannak olyan gyerekek, akik bármilyen helyzetben képesek elveszíteni a türelmüket, és nem értik meg a várakozás fontosságát.

A türelem olyan erény, amit csak idővel lehet megtanulni. Nem egy olyan fogalom, amelyet ismert vagy tapasztalt módon lehet elsajátítani, főleg egy gyerek esetében. Ebben a rohanó világban valahogy kicsit érthető is, hogy a kicsiknek miért nincs türelmük a születésnapjukra, a karácsonyra, az újévre vagy éppen a nyári vakációra várni. Az az érzésed, hogy egy iskolás vagy óvodáskorú gyerekek nem foglalkoznak mással, mint ezeknek a fontos eseményeknek a várásával? A “nem mehetünk már?” vagy az “odaértünk már?” kifejezések igen gyakran hangzanak el kicsik a szájából? Talán minderre az lehet a megoldás, ha megtanítod őket a türelemre.

A türelem persze nem csak a jelenre vonatkozó jó tulajdonság, hanem felnőttkorban is hasznát veszik majd. Önfegyelemre, a dolgok menetének a megértésére nevel, az élet akadályainak a leküzdésére és a társadalmi kapcsolatok, valamint a belső személyiség fejlesztése érdekében is igen hasznos lehet.

Az óvodás gyermek és a türelem

Minden gyerek türelmetlen, kicsit talán jól is van ez így. Ahogyan azonban megtanulnak járni és beszélni, a türelmet is megtanulhatják. Mindez a szülők példamutatásán múlik a leginkább, hisz nekik türelmesnek kell lenniük gyermekükkel akkor is, ha éppen nincs idejük erre.

Ha például van valami dolgod, és itt az ideje indulnod, előbb szólj, hogy pakolja össze a játékait. Erősítsd meg a türelemről szóló szabályt, és segíts neki (anélkül, hogy helyette megcsinálnád).  Mondd neki, hogy: “Két percen belül el kell indulnunk, engedd meg, hogy segítsek összepakolni a játékaidat.”

Előbb vagy utóbb a gyerek meg fogja érteni, hogy mindenhez türelem kell. Mikor például a gyermekorvosnál várakoztok, beszélhetsz vele erről, és arról, hogy mindenkinek ki kell várnia a sorát. “Türelmesen várnunk kell, egészen addig, amíg felszólítanak, hogy bemehetünk a doktor bácsihoz. Ezalatt csinálhatunk bármit, például olvashatunk egy meséskönyvet.”

Ha türelmesen várt az orvosnál, vagy bárhol ahol szükséges, mindenképp dicsérd meg gyermekedet: “Jól viselkedtél, míg várakoztunk.” “Hogy megköszönjem a türelmedet, megmondhatod, mit szeretnél csinálni.” Ha nem ül szépen várakozás közben, mondd neki, hogy csak akkor lesz megjutalmazva, ha úgy viselkedik, ahogy szeretnéd.

Az óvodai beszoktatás során is számtalan olyan helyzettel találkozhatunk, amikor gyermekünknek meg kell tanulnia türelmesnek lenni. Meg kell értenie, hogy nem szólhat, nem kiabálhat bármikor, csak azért hogy rá figyeljenek vagy vele foglalkozzanak. Ilyenkor minden alkalommal fontos elmagyarázni neki, hogy miért kell várnia kicsit és miért nem tudsz abban a pillanatban épp ráfigyelni.

 

Az I–III. osztályos gyerekek viselkedése

Ha a kisiskolás gyerekek valamit nagyon szeretnének, azt általában “most” akarják megkapni. De sokszor több időre van szükség, hogy a dolgokat megvalósítsuk. Jó lecke lehet ez a gyerekeknek arra, hogy megtanulják, mennyi ideig tart, míg elkészül és megkaphatják, amit szeretnének.

Készítsetek vagy barkácsoljatok valamit együtt, ami hosszabb idő alatt készül el. Ha nap, mint nap vagy hétről hétre dolgoztok rajta, lassan meg fogja tanulni, hogy a türelem nélkülözhetetlen egyes célok eléréséhez.

Más módja a gyerekek türelemre való tanítására, ha megbeszéled velük a jövőbeli eseményeket: szülinap, vakáció vagy a különböző családi események. Üljetek le együtt egy naptár elé, és számoljátok ki  hány nap van a várva-várt eseményig. Mutasd meg nekik, hogy ehhez is türelem kell.

A IV–VI. osztályos gyerekek viselkedése

Ahogy a gyerekek nőnek, és megtudják különböztetni a jót a rossztól, engedd meg, hogy ők is beszálljanak a családi döntéshozatalokba. Ez nagyban hozzájárul a türelem fogalmának a megértéséhez. Ha nem is értesz egyet a véleményével, hagyd, hogy interaktív legyen, és mondja el, mit gondol.

Az elfogadás, a megértés és a türelem hasonló fogalmak, egyik elősegíti a másikat. Fogadd el a gyermeked véleményét és kívánságait. Még ha eltérnek is a te véleményedtől és vágyaidtól, ha megengeded, hogy saját személyisége legyen, segíteni fog neki a türelem megtartásában.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search