Terhességi mérgezés

 In Terhesség és babavárás

Terhességi mérgezés

Terhességi toxémia, preeclampsia, terhességi magas vérnyomás

A terhességi toxémia a második trimeszterre jellemző tünetegyüttes, amely a 20. terhességi hét után alakulhat ki, és általában a szülést követő 6. héten szűnik meg. Nevével ellentétben az állapotot nem méreganyag okozza, de pontos okát az orvosok a mai napig is csak valószínűsítik.

Megfigyelések alapján bizonyságot nyert, hogy a terhességi magas vérnyomás és a toxémia kialakulásában számos hajlamosító tényező is szerepet játszik, mint például a kismama életkora, az elhízás, stressz, ikerterhesség, cukorbetegség vagy néhány ritka genetikai rendellenesség. A preeclampsia megelőzése érdekében fontos a kismamák rendszeres ellenőrzése – vérnyomás- és testsúlymérés, valamint az ödémák időben történő felismerése.

Egészséges terhesség esetén természetes jelenség, hogy az első időszakban a vérnyomás csökken, majd a várandósság előrehaladtával normalizálódik. Ha azonban a kismama vérnyomása már ebben az időszakban is 140/90 feletti értékeket mutat, akkor terhességi magas vérnyomásól beszélhetünk. Szintén magasnak számít, ha a terhesség előtti értékekhez képest a vérnyomás több mint 25/15 Hgmm-rel növekszik, vagy az első időszakra jellemző vérnyomáscsökkenés elmarad.

A terhességi mérgezés fokozatosan alakul ki, és legfontosabb tünete a terhességi magas vérnyomás, amelyhez fehérjevizelés (több mint 300 mg/nap) és ödémás állapot (végtagok duzzanata, vizesedés) is társul. A preeclampsia a kismamák 6-10 százalékát érinti, így viszonylag gyakori problémáról van szó.

A terhességi toxémia kialakulására nagyobb esély van az első terhesség idején, és a túl fiatal vagy idősebb kismamák (40 éves kor felett) esetében. A veszélyeztetettek csoportjába tartoznak továbbá a krónikus magas vérnyomásban, cukorbetegségben és a már korábbi terhesség alatt is preeclampsiában szenvedő nők is.

 

Terhességi rángógörcs (eclampsia)

Az eclampsia az utolsó fázisa a preeclampsiának és ez akkor következik be, ha a betegség nem volt kezelve. A fentebb felsorolt tünetek mellett, az ebben a betegségben szenvedő nőknek még görcsrohamaik is lehetnek, terhességi rángógörcsök formájában.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search