Mitől ijednek meg a csecsemők és miért?

 In Csecsemők és újszülöttek

Egyes gyerekek, minden alkalommal, amikor az anya beindítja a porszívót vagy a keverőgépet és elkezd zajongani, bemennek a szobájukba és bedugják a fülüket, megrémülnek a zajtól, melyet ezek a tárgyak csinálnak.

Az erős zajtól, szörnyektől, idegenektől, más tárgyaktől vagy eseményektől való félelem a gyermekkor természetes része. A félelem stresszes állapot úgy a gyereknek, mint a szülőknek, de nem jó minimalizálni. Mint a normális fejlődés része, az, hogy félsz annak a jele, hogy tudatában vagy a világnak és próbálsz értelmet adni neki. Sajnos, a félelmek többsége kiszámítható állapotban jelenik meg és némi ösztönzéssel segíthetsz gyermekeden, hogy átlépje a félelmet és magabiztosan lépjen át a gyermekkoron.


A csecsemők első félelmei

Az újszülöttek két dologtól félnek: erős zaj és esés. A csecsemő agya és idegei gyorsan fejlődnek az élet első két évében, de egy nagyon éretlen idegrendszerrel születnek. Ez azt jelenti, hogy ők nem képesek bizonyos impulzusokat, mint például az erős zaj vagy az esési érzés, értelmezni és kezelni. Éppen ezért, lehet, hogy a gyereket nem zavarja ha egy rokon az ölébe veszi, de ha gyorsan leteszed vagy ha erős zajt csinálsz, biztos, hogy a félelemtől elkezd sírni.

Miközben az idegrendszere fejlődik és a környezetére összpontosít, 8-10 hónaposan megjelennek új félelmek is, szerepbe lép a “tárgy állandósága” fogalom. Előtte, mikor a tárgyak eltűntek, nem léteztek aztán a csecsemő agyában sem. De most, ő tudja hogy, annak ellenére hogy eltűntek, azok a tárgyak még léteznek. Így tehát, amikor az anya vagy az apa kimennek a szobából, a gyerek felteszi a kérdést, hova mentek és mikor jönnek vissza.

Elkülönítési szorongás

Az idegenektől való szorongás abban nyilvánul meg, hogy a gyerek mindenkitől fél az elsődleges gondozókon kívül. Ez egy jó jel. Ez azt jelenti, hogy a csecsemő különbséget tud tenni az ismerős és ismeretlen arcok között.

Bár a fejlődésnek egészséges része, az elkülönítési vagy az idegenektől való szorongás nagyon stresszes a szülőknek és tartós is lehet. A gyerek nem csak attól fél, hogy eltűnsz, hanem a gondozótól is akivel hagyod.

Az elkülönítés szorongásának javítása
Annak érdekében, hogy segíts a gyereknek átlépni az elkülönítésen, játsz vele úgy, hogy megértse, te mellette vagy, akkor is ha nem látja az arcodat. Aztán próbálj kimenni a szobából és várj egy percet mielőtt visszatérsz. Mikor készen állsz, hogy újra felvedd a tevékenységed, eleinte hagyd a gyereket a férjeddel, aztán egy rokonnal vagy egy közeli barátal, és végül a gondozóval. A gyerek családtagként fog nézni rá és boldog lesz, hogy vele lehet míg te távol vagy. Kezd rövid elkülönítési időszakokkal, mint egy fél óra és csak fokozatosan növeld a periódust.

Bármit is tennél, mikor a gyereket ezekkel a félelmekkel hagyod, ne surranj ki. Ha távozol anélkül, hogy elköszönj, a gyerek sokkot kap mikor keres és nem talál, és nem csak, hogy nőni fognak félelmei, hanem kialakul egy bizonytalanság, egy bizalmatlanság érzés veled szemben. Helyette mond neki: ” Én megyek, szeretlek.”

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search