A koffein hatása a termékenységre

 In Egészség és életmód

A koffein hatása a termékenységre

A kávé és a koffein élélnítő hatása mindenki által ismert, de hosszú távú fogyasztása befolyásolhatja a nők termékenységét. A következőkben a kávéfogyasztás negatív hatásairól olvashatsz:

 

A koffein és a termékenység

A koffein csökkentheti a fogamzási esélyeket annak ellenére, hogy nem fogyasztasz nagy mennyiségben. Számos tanulmány készült a témában, bizonyíték azonban nem meggyőző.

Egy tanulmány következtében megállapították, hogy több “mérsékelt mennyiségű” koffeint tartalmazó élelmiszer fogyasztása által a fogamzási esélyek 27%-osra csökkenhetnek azon nőkhöz képest, akiknél alacsony a koffeinbevitel. A mérsékelt mennyiségek megfelelnek két csésze kávénak, négy csésze teának vagy öt doboz kólának naponta, melyek megközelítőleg 200 mg koffeint tartalmaznak. A tanulmány kimutatta, hogy az alacsonyabb mennyiség fogyasztása is hatással van a termékenységre és azon nők esetében is, akik csak egy- két csészével fogyasztanak naponta, 10%-kal csökkentve a fogamzási esélyeiket.

Ennek ellenére más tanulmányok különböző következtetésekre jutottak. Egy másik tanulmány eredményeként napvilágot látott az a feltevés, hogy egy fél csésze tea fogyasztása naponta duplázza a fogamzási esélyeket, míg más koffeintartalmú italok esetében nem ugyaz a hatás.

Egyéb kutatások eredményei szerint azok a nők, akik naponta 400-700 mg koffeint fogyasztottak, magasabb fogamzási arányt értek el, mint azok akik ennél kevesebbet, azonban több időre volt szükségük a teherbeeséshez.

Egy másik előretekintő tanulmány következtetése szerint a koffein egyáltalán nincs hatással a fogamzásra, a napi kevesebb mint 200 mg fogyasztás esetében. Az eredmények egyértelműen ellentmondóak.

Abban az esetben, ha termékenységi kezelésnek vagy alárendelve, a koffeinfogyasztás csökkentése sokat segíthet. Egyértelmű bizonyítékok léteznek azzal kapcsolatban, hogy a koffein csökkenti a siker esélyeit azon nők esetében, akik asszisztált reprodukciós technikát alkalmaznak, mint a lombikbébi program, hogy állapotosok maradjanak.

A kutatók nem tudják pontosan megmondani, hogy miért vagy hogyan áll kapcsolatban a magas koffeinbevitel a késleltetett fogamzással vagy meddőséggel.

Bizonyos elmélet szerint az ösztönzők befolyásolják az ovulációt a hormonszint változásainak kiváltása által, mely viszont akadályozza a fogamzást. Ezzel ellentétben, a koffein segítheti a termékenységet férfiak esetében, az ondósejtek mozgékonyságának ösztönzése által.

Ha hónapokon keresztül próbáltál állapotos maradni, de sikertelenül, korlátozd a koffeinfogyasztást, csökkentve a kávé, tea, kóla és kakaó fogyasztását, főleg ha rendszeresen több mint 200 mg-ot fogyasztasz naponta.

Ha teherbe szeretnél esni a legjobb tanács talán az, hogy bánj óvatosan a koffeinnel. Amennyiben pedig a fogantatás sikeresen megtörtént, azt javasoljuk, hogy a koffeinfogyasztás a terhesség alatt is maradjon alacsony szinten.

Milyen ételek és italok tartalmaznak koffeint?

A koffein átlagos összetevő élelmiszerekben és italokban is, tehát egy nagyobb adag fogyasztása sokkal könnyebben elérhető, mint gondolnád.

A következőkben egy gyors útmutatót találhatsz az italokban és egyéb élelmiszerekben található ákoffeinmennyiséggel kapcsolatban:

• egy csésze instant kávé: 75 mg

• egy csésze presszókávé: 100 mg

• egy csésze tea: 50 mg

• egy pohár kóla: 40 mg

• egy energiaital: 80 mg

• 50 g egyszerű tábla csokoládé: 50 mg

• 50 g tejcsokoládé: 25 mg

Megfigyelhető, hogy ha néhány csésze kávét, egy adag kólát vagy egy tábla csokoládét fogyasztasz naponta, már eléred a 200 mg-ot – a szakemberek által ajánlott határt.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search