„Mozart-terápia” a gyerekek fejlődéséért

 In Lélek és pszichológia

baba zenét hallgatA zene serkenti az agy aktivitást, nemcsak csecsemő-, de még serdülőkorban is.

Egy új tanulmány a klasszikus zenének a koraszülött gyerekekre gyakorolt hatását vizsgálta. A Tel-Avivi Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy azon csecsemők, akik napi 30 percig Mozartot hallgattak, kevesebb energiát használtak fel.Ez a megtakarított energiamennyiség segíti a kisbabát a fejlődésben, szemben azokkal a babákkal, akik egyáltalán nem hallgatnak klasszikus zenét.

Az orvosok arra törekszenek, hogy a kisbaba minél előbb elérje az optimális súlyt, hogy haza tudják engedni, ugyanis amíg korházban vannak, a koraszülött kisbabák ki vannak téve mindenféle bakteriális és vírusos fertőzésnek. Éppen ezért a csecsemő szervezetének sok energiára van szüksége, hogy fel tudja venni a harcot a kórokozókkal.

A tanulmány magas színvonalon követi a csecsemők fejlődését. A klasszikus zene, a taktikai stimuláció, a szoba megvilágítása olyan tényezők, amelyek kedvezően befolyásolják a gyermek fejlődését.

A tanulmány alatt, a kutatók megvizsgálták a csecsemők energiafelhasználását egy szonáta meghallgatása előtt és után. A kutatók klasszikus zenét választottak, és azon belül is a Mozart zenéjét találták a legharmonikusabbnak. Azonban ki akarják terjeszteni a tanulmányt a rap, a pop és a népzenére is, azt vizsgálva, hogy milyen reakciókat vált ki a kisbabákból az anyaméhben hallgatott zene.

A zene hatással van az érzelmeinkre. A szülők tudják, hogy a lassúbb ritmusú zene segíthet a kisbaba megnyugtatásában. De úgy tűnik, a gondolkodásmódunkra is hatással van.

Vajon okosabbak is leszünk a zenétől? Na nem éppen! A zene csak felszínre hozza a meglévő képességeinket. A klasszikus zenét Bach, Beethoven, vagy Mozart neve fémjelzi. Ez a műfaj bonyolult szerkezetű, a kisbabák mégis képesek felismerni a szonátát, amelyet még az anyaméhben hallottak. Ezen kutatás csak a klasszikus zenére korlátozódik, de bármilyen más zenei műfaj hatással lehet a lelkiállapotunkra.

Tegyél fel klasszikus zenét a babádnak!

Tegyél be különböző műfajú és típusú zenét a babádnak, csak vigyázz, hogy ne legyen túl hangos, mert a nagy hangerő károsíthatja a gyermek hallását.

Énekelj a babának!

Ha nincs jó hangod, úgyis érdemes, mert a hangod hallatára fejlődik a baba beszédkészsége.

Legyen az éneklés közös tevékenység!

Ahogy a gyermek nő, elkezdhettek együtt énekelni ismerős dalokat. A dalszövegek megtanulása fejleszti a memóriát, könnyebben bevésődnek ezek a szavak az emlékezetbe. Éppen ezért emlékszünk még most is a gyermekdalokra, még akkor is, ha rég nem hallottuk azokat.

Kezdődjenek a zeneórák!

Ha szeretnéd, hogy gyermeked valamilyen hangszeren játsszon, nem kell megvárnod, hogy iskolaérett legyen. A gyerekek többsége már 4-5 éves kórban örül a zenének, és már el lehet kezdeni hangszeroktatást.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search