Atópiás dermatitis (ekcéma)

 In Betegségek - tünetek és kezelések

baba bőre

A atópiás dermatitis (dermatitisz, bőrgyulladás, más néven neurodermitis vagy endogén ekzema, ekcéma) pontos okát nem ismerik, bár ez általában örökölhető azoktól a családtagoktól, akik allergiától vagy asztmától szenvednek. Mintegy fele az atópiás bőrgyulladással fertőzőtt gyermekeknek asztmás vagy allergiás lesz.

Számos tényező befolyásolja és rontja az ekcémás kiütést: az időjárás, az élelmiszer és a környezeti allergiák. Az ekcéma nem fertőző.
Az atópiás bőrgyulladás a csecsemőket és a kisgyerekeket érinti. Rendszerint gyermekkorban fordul elő, az első életévben. Lehet krónikus, de a legtöbb esetben eltűnik, ahogy a gyermek növekszik.

Az ekcéma tünetei és jelei 

Az ekcémas gyermekeknek általában száraz és érzékeny a bőrük, irritálják a tisztítószerek, szappanok és parfümök. A száraz bőr viszkető érzést kelt, és a vakarózás csak rosszabbá teszi az ekcémát. A vakarózástól a bőr száraz, vörös, irritált és hámlik, könnyen fogékonnyá válik a fertőzésre. Akinek már van ekcémája, annak vastagabb, száraz és barna színű a bőre a karcolások miatt. Az ekcéma van, amikor erősen mutatkozik, van amikor nem is látható.

Csecsemők esetében a kiütés rendszerint az arcon, a homlokon és a fej részen jelenik meg, innen terjed át a kézre, a lábra, majd az egész testre. A pelenkaövezet mentes, mert az mindig védett és hidratált. A nagyobb gyerekeknél az ekcéma rendszerint a térd mögött jelenik meg, a könyök belsején, a csukló és a boka körül.

Szövődmények

Amikor a bőr meg van vágva, az ekcéma elfertőződhet. Ennek eredménye egy staphylococcus fertőzés ami gennyet is termel. A bőr pirosabbnak tűnik mint máskor, meleg, és érintésre érzékeny. Lázzal is járhat. A kiütés rosszabbodhat, ha a gyermek bárányhimlős, vagy egy herpesz okozta bőrirritációja van. Ebben az esetben orvoshoz kell fordulni.

Az ekcéma kezelése

Ha azt gyanítod, hogy gyermekednek ekcémaja van, fordulj orvoshoz!

Egyes esetekben gyerekeknél allergia vizsgálatot is végeznek, hogy megállapítsák, mi okozza a kiütést. Abban az esetben, ha az ekcéma az egész testen elterjedt, a bőrgyógyásznak követnie kell a betegség fejlődését.

A klasszikus ekcéma kezeléséhez kerülni kell azokat a tényezőket, amik irritálják a bőrt, hidratálni kell, és olyan gyógyszereket szedni, amik enyhítik a gyulladást.

Fontos, hogy legyen egy kezelési programunk, amit különbőző időszakoknak megfelelően alkalmazzunk. Kedvező időszakokban a hidratáló krémeket naponta ajánlott használni, valamint fürdőolajat is, mivel puhítja a bőrt, így megakadályozza a kiütés súlyosbodását.

Egyes fázisok során a súlyos ekcéma kezelésére szükséges lehet egy szteroid kenőcs rövid ideig való használata. Ha a kiütés nem javul, a kezelésre más gyógyszer is ajánlott, például antihisztaminok vagy szájon át bevett szteroid.

Ha felmerül a gyanú, hogy az ekcéma elfertőződött (a bőr vörös, meleg, érzékeny), akkor fordulj orvoshoz! A gyermek antibiotikumokat fog kapni.

A betegség megelőzése

Sok esetben az ekcéma öröklődik, és ezt nem lehet megakadályozni. Azonban a kizárólagos szoptatás, egyéb élelmiszerek be nem vezetése a gyermek táplálkozásába, megelőzheti az atópiás bőrgyulladást.

Ne használj szappanokat, mosószereket vagy bármi mást, ami irritálhatja a baba bőrét. A gyakori zuhanyzás vagy fürdés szárítja a bőrt. A pamutruházat a legmegfelelőbb az ekcémas gyermekeknek.

Használj hidratáló krémet 2-3 alkalommal naponta, különösen fürdés után. Ezt meg kell tenni akkor is, ha a gyermeken nincsenek kiütések. Bátorítsuk a gyermeket, hogy sok folyadékot igyon, így hidratálódik a bőre. Vágd le gyakran a gyermek körmét, így nem áll fenn a veszély, hogy megkarmolja magát. A túl szoros ruházatot kerülni kell, mert felmelegíti a bőrt, és a viszketés rosszabb lesz.

A gyerekorvos írhat fel antihisztamint, ami csökkenti a viszketést.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search