A téli időszakra jellemző megbetegedések kezelése

 In Házipatika és természetgyógyászat

A téli időszakra jellemző felső légúti megbetegedések tünetei sok esetben az előírt gyógyszeres kezelés mellett különféle házi praktikák és természetes módszerek segítségével is enyhíthetőek. Az immunrendszer erősítése és szervezet megtisztítása hatékony módszerek megelőzésre, a betegség első jeleire pedig ajánlott fokozottan odafigyelni!

Nátha és influenza

Az őszi és téli időszakban a légúti megbetegedések száma rohamosan megnövekszik, azonban a szervezet védekezőképességének erősítésével egyszerűen megőrizheted egészségedet és vitalitásodat. Napjainkban a megfázás és az influenza ellen igen hatásos gyógyszertári készítmények léteznek, azonban ezeknek számos mellékhatása is lehet. Egyes gyógyszerek komoly megterhelést jelenthetnek az emésztőrendszerre, az antibiotikumok pedig a hasznos baktériumok elpusztításával könnyen felboríthatják a bélflóra egyensúlyát. A hatékony megelőzés azonban távolt tartja a különféle vírusokat és baktériumokat a szervezetedtől.

Megfázás, nátha

A nátha, vagy közönséges megfázás vírusos eredetű betegség, amelynek tünetei nagyban függenek a betegséget okozó vírus fajtájától, valamint a fertőzés erősségétől és az immunrendszer aktuális állapotától is. Általában elsőként az orrdugulás és orrfolyás jelentkezik, később pedig jellemző a torok- és fejfájás, valamint a hőemelkedés is. A közhiedelemmel ellentétben nem az alul öltözöttség vagy a hideg levegő hatására alakul ki a betegség, hanem cseppfertőzés útján terjed.

A nátha kezelése általában tüneti, ezért sok esetben nem is érdemes kivárni a sort a rendelőben. A patikában vény nélkül kapható készítmények, mint a különféle lázcsillapítók, köptetők, orrsprayek és a C-vitamin könnyen beszerezhetőek, és jól kiegészítik az alapvetően meleg helyen való tartózkodással, sok pihenéssel és folyadékpótlással járó kezelést. Szintén sokat segít, ha sikerül csökkenteni vagy megszüntetni az orrnyálkahártya gyulladását, hiszen így enyhülnek a kellemetlen tünetek is, mint az orrfolyás, a tüsszögés és az orrdugulás. Első körben ajánlatos sós vízzel (steril sóoldat vagy tengervizet tartalmazó orrspray formájában) próbálkozni és csak akkor folyamodni erősebb készítményekhez, ha ezek nem segítik elő az orrnyálkahártya duzzanatának csökkentését. Ha a betegséget láz is kíséri, akkor a lázcsillapításra vonatkozó általános előírások szerint célszerű eljárni. A vitaminok pótlása segíti a szervezet ellenálló képességének növelését és jelentősen hozzájárul a betegség alatti állapot javításához.

Influenza

Az influenza szintén vírusos betegség, amelynek akár súlyos szövődményei is lehetnek, ha nincs megfelelően kezelve. Az influenza kezdeti tünetei elsősorban a láz, hidegrázás, izomfájdalom, rossz közérzet és fejfájás, amelyet kisgyerekek és csecsemők esetében gyakran hasmenés, valamit álmosság, levertség is kísér. Ezeket általában torokfájás és száraz köhögés követi, és csak később alakulnak ki a náthára is jellemző tünetek, mint az orrdugulás, orrfolyás és a váladékos köhögés.

Mivel az influenza hátterében szintén vírusfertőzés áll, ezért ebben az esetben is leginkább tüneti kezelésről beszélhetünk. A pihenés és az ágynyugalom nélkülözhetetlen a gyógyuláshoz, a helyes lázcsillapítás pedig segít megelőzni a szövődmények kialakulását. Ebben az esetben is fontos hangsúlyt kap a megfelelő vitaminellátottság (legfőképpen a C-vitamin), valamint a bő folyadékfogyasztás is. A nyugodt pihenés érdekében szükség esetén fájdalomcsillapítást is alkalmazhatsz.

Az évenként ismételhető influenza elleni védőoltás hatásos módszer a betegség megelőzésére, legfőképpen a kisgyermekek, idősek, krónikus betegek, gyengébb immunitású és zsúfolt közösségekbe járó emberek esetében. Fontos tudni, hogy az influenza egyes esetekben az oltás ellenére is elkapható, azonban lefolyása sokkal enyhébb, és a szövődmények kockázata is minimális.

Házi praktikák a nátha és az influenza kezelésére

kamilla Inhalálás

Az inhalálás nem csak a nátha és megfázás, hanem mindenféle felső légúti betegség, influenza esetén is hasznos lehet. A meleg, párás levegő különféle adalékanyagokkal – só, kamilla, kakukkfű, zsálya – nem csak jóleső érzés a beteg szervezet számára, hanem gyógyító hatással is bír.

mez Méz, gyógynövénytea és meleg tyúkhúsleves

Talán ezek a legismertebb házi “ellenszerei” a megfázás tüneteinek, amelyek pár napos pihenés mellett igen sokat javíthatnak a beteg testi-lelki állapotán. A megfelelő folyadékpótlás nélkülözhetetlen a gyógyuláshoz, erre pedig leginkább a menta-, kamilla-, hársfa- csipkebogyó vagy kakukkfűtea a legmegfelelőbb. Ezeket célszerű mézzel édesítve, aprókat kortyolgatva fogyasztani.

hagyma Hagyma, fokhagyma és torma

A hagyma baktériumölő hatása évezredek óta ismert, és bár a legtöbb esetben ezeket a betegségeket vírusok okozzák, az illóolaja tisztítja a tüdőt, valamint a hörgőkben kialakult görcsöt is oldja. A vöröshagymából készített főzet szintén gyorsíthatja a gyógyulás folyamatát. A fokhagyma szintén ókori csodaszer, amely hatásos az orrdugulás ellen,és az étvágyat is javítja. A torma szintén a hörgőket tisztítja, de az arcüregekben fellépő gyulladást is enyhíti.

citrom Citrom, mint C-vitamin

Megfázás esetén célszerű naponta akár 1000 mg C-vitamint is bejuttathat a szervezetbe, természetes formában vagy ha erre nincs mód, akkor étrend-kiegészítő készítmények által. A citromlevet ne forró teába csepegtesd, mert a C-vitamin magas hőfokon elbomlik. Várd meg, amíg a tea valamelyest lehűl!

feketeretek Fekete retek – torokfájásra és megfázásra

Erős aromája és magas illóolaj tartalma miatt a fekete retek szintén közismerten hasznos a téli időszakra jellemző megbetegedések tüneteinek enyhítésére. Egy fekete reteknek vágd le a felső egyharmadát, kapard ki a közepét, majd a keletkezett üreget töltsd meg mézzel. Egy napig hagyd állni, hogy a retekben található értékes vitaminok és illóolajok a mézbe kerüljenek és átvegyék a retek ízét.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Citrom és borsmenta