Hogyan óvd gyermeket a vízben terjedo betegségektol?

 In Egészség és életmód

kisgyerek a medencében
A medence vizében található baktériumok veszélyesek lehetnek a gyerek egészségére nézve. Szerencsére halálos kimenetelű betegség ritkán történik, azonban ez nem azt jelenti, hogy kevésbé súlyos esetek nem fordulnak elő gyakran. Az elmúlt 10 évben legalább 15.000 személy betegedett meg világszerte, miután uszodában járt. Legtöbbször hasmenéses tünetek fordulnak elő. Ez főleg akkor jelentkezik, ha a személy véletlenül lenyelt a medence vizéből, és a víz ürülékkel szennyezett volt.

Mivel a nyilvános uszodákba sok ember megfordul, a megbetegedések száma magas lehet. A strandon elkapható egyik leggyakoribb megbetegedés a bőrgomba, amely a lábujjak közeiben, a talpon vagy a kézen jelentkezik először, és kipirosodással, viszketéssel, hámlással jár az érintett területen

A vízben terjedő betegségek nem korlátozódnak a nyilvános strandokon található medencékre. Más helyeken is előfordulhatnak, ahol az emberek ugyanabból a forrásból kapott vizet használják, például jacuzzik, wellness központok vagy víziparkok. Járj el körültekintően, ha gyermekedet uszodába vagy strandra viszed.

Óvintézkedések klór alapú vegyi anyagok esetében

Az emberek gyakran feltételezik, hogy nem kaphatnak el betegséget, miután nyilvános medencében úsztak, mert a klóros fertőtlenítőszerek elpusztították a vízben található összes baktériumot. Ez a feltételezés viszont nem teljesen igaz. A klór valóban elpusztít egyes baktériumokat, de nem mindegyiket. Elsősorban ha a víz pH-értéke és a klór szintje nincs optimális szinten tartva, a vegyi anyag nem fejti ki hatását. Tehát nagyon fontos, hogy a személyzet rendszeresen tesztelje a vizet, és fertőtlenítse szükség esetén.

Másodsorban, a klórnak szüksége van egy bizonyos időre, amíg kifejti a hatását. Nem tudja azonnal elpusztítani az összes baktériumot, és egyes baktériumok, mint például a Cryptosporidium ellenáll ennek a vegyi anyagnak. Tehát csak klór alapú fertőtlenítőszer használata nem elegendő.

Fontos szerepük van azoknak is, akik úsznak a medencében. A szülőknek meg kell tanítaniuk kisgyermekeiket a helyes és helytelen  viselkedésre, hiszen a ők előszeretettel végzik dolgukat a vízben. Ha úszni viszed a kisgyermeked, aki még nem a bilin szokta végezni a dolgát, különleges úszópelenka legyen rajta, amelyre ráhúzol vagy egy guminadrágot, vagy duplaöves fürdőruhát.

Elővigyázatosságból a nagyobb gyerekeket gyakran kell vinni a mosdóba. A pelenkát viselő gyermekek nem felelősek, ami az ürülékes vízfertőzést illeti. Ilyen „balesetek” nagyobb gyermekeknél is előfordulhatnak, főleg ha sokáig várakoznak a mosdóba jutásig. Sok uszoda speciális programmal rendelkezik, például minden órában, egy bizonyos periódusban csak a felnőttek úszhatnak. Ez a pillanat alkalmas arra, hogy a gyermekek kihasnálájk az időt és elmenjenek a mosdóba.

Uszodában mindenkitől egy megfelelő magatartást várnak el, a következő előírások betartásával:
• Ne menj úszni, ha hasmenésed van!
• Ne nyeld le a medencevizet!
• Mosdóhasználat vagy pelenkacsere után mosd meg szappannal a kezed!
• A gyermeket gyakran vidd mosdóba!
• Pelenkát a mosdóban cserélj és ne a medence mellett!
• Úszás előtt mosd meg a gyermeket szappannal és vízzel!

Az előírások mellett a szülők ellenőrizzék le, hogy a medence megfelelően van-e karbantartva. A medencék és a vízi parkok alkalmasak szórakozásra, azonban betegségek forrásai is lehetnek. A szülőknek jó tudni, hogy a medencék milyen módon vannak karbantartva, és a fertőtlenítőszerek is megfelelően vannak-e alkalmazva. 

Mit tehetsz az otthoni medencében történő „balesetek” megelőzése érdekében?

A kerti medence a fekális fertőzések szempontjából ugyanolyan veszélyes, mint a nyilvános uszodák. Miután megtörtént a „baleset”, javasolt az alábbi lépéseket betartani:

• Mindenki hagyja el a medencét! Tilos a használata, amíg a víz nincs megfelelően fertőtlenítve!
• Az ürüléket el kell távolítani a vízből!
• Magas klórtartalmú fertőtlenítőszerrel kell kezelni a medence vizét, a klór szintje 10 rész/millió.
• Meg kell várni, amíg a klór szintje normális értékre csökken, azaz 1-3 rész/millióra, és csak ezután szabad ismét használni a medencét. Ez eltarthat 8-24 óráig.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search