A gyermekkori hasmenések okai

 In Betegségek - tünetek és kezelések

A gyerekkori hasmenés okai

Csecsemők és kisgyerekek esetében a hasmenés hátterében számos ok meghúzódhat:

1. Bakteriális fertőzések. Többféle baktérium okozhat hasmenést, amelyek a fertőzött víz vagy élelmiszer fogyasztásával kerülnek be a szervezetbe. A legelterjedtebb baktériumok a következők: Szalmonella, az Escherichia Coli (E. Coli), és a Campylobacter.

2. Többféle vírus is okozhat hasmenést. Ide sorolható a rotavírus, a herpesz szimpex vírus, valamint a cyptomegalovírus. A heveny hasmenést a csecsemőknél és a kisgyermekeknél rendszerint a rotavírus váltja ki. Ez a vírus általában a 6. hónap és 2. életév közötti korcsoportot veszélyezteti. A rotavírussal fertőzött gyerekek székletében nagyon sok csíra van. Ez a vírus nagyon könnyen terjed. Elegendő egy piszkos pelenkának vagy egy olyan játéknak a megérintése, amelyen peték vannak és – kézmosás hiányában – máris megtörténik a fertőzés.

3. Paraziták. A paraziták szintén a vízzel vagy táplálékkal kerülnek a szervezetbe, és oda bejutva megtelepednek az emésztőrendszerben. Ezen élősködők közül – amelyek a csecsemőknél hasmenést okoznak – megemlíthetjük a következőket: giardia lamblia, cryptosporidium, entamoeba histolytica.

5. Gyógyszermellékhatások. Az antibiotikumok, a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, a magnéziumtartalmú savlekötők, valamint a rákellenes gyógyszerek hasmenést tudnak okozni a csecsemőknek.

6. Bélrendszeri panaszok. A csecsemőkori hasmenés az irritábilis vastagbél szindróma tünete is lehet.

7. A bélrendszeri betegségek, mint például a Crohn-betegség, a gyulladásos bélbetegségek, valamint a lisztérzékenység gyakran hasmenéssel társulnak.

8. A fogzás vagy az anya étrendjének megváltozása – amennyiben a baba szopik vagy nőnek a fogai.

A csecsemőkori hasmenés kezelése

A csecsemőkori hasmenés esetében a legfontosabb a kiszáradás megelőzése, minél több folyadékbevitellel. Adhatsz a gyereknek rehidratáló oldatot, hogy pótolja a hasmenés alatt elveszített folyadékot.

Alkalmazd a következő diétát akkor, amikor a gyermeked hasmenéssel küzd.

Diéta a hasmenésben szenvedő gyermekek kezelésére:

1. Szájon át adható rehidratáló oldat, például Pedialyte vagy Sodioral a kiszáradás ellen, 4-6 óránként.

2. Ha 4-9 hónapos a csecsemő: lágyabb állagú bébiételeket adhatsz neki. Ha már szilárd ételt is eszik, akkor a következő ételek jöhetnek számításba: banán, reszelt sárgarépa, krumplipüré (adalékanyagok nélkül), almalé, rizs, gabona pehely, zabpehely.

3. Ha 9 hónaposnál nagyobb a baba: adhatsz neki pirítóst, kekszet, főtt rizset, krumplipürét (adalékanyagok nélkül), száraztésztát (adalékanyagok nélkül), banánt, almaszószt, sárgarépát, cukkínit, valamint  zabpelyhet. vagy más gabonapelyhet.

4. Az étrend nem tartalmazhat tejtermékeket.

5.
Olaj és vaj nélkül készüljenek a baba ételei.

6. Mellőzd a fűszeres ételeket és szószokat egész addig, amíg a gyerek hasmenése elmúlik.

Tipp: Ne feled, a következő hasmenés során a diéta banán, rizspehely, almaszósz és pirítós!

Megjegyzés: Mielőtt bármilyen gyógyszert is adnál a gyerekednek vagy kételyeid merülnek fel, fordulj kezelőorvosodhoz!

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search