5 híresség a múltból, aki füstmentessé tette az életét

 In Egészség és életmód

A történelem és kultúra nagyjai közül is sokan sikerrel tették füstmentessé az életüket: Fülöp herceg az esküvője napján nyomta el az utolsó cigit, Eisenhower elnök orvosi tanácsra változtatott, Mark Twain pedig ezerszer is nekifutott a leszokásnak. Az Élhető Hazánkért Társadalmi Mozgalom a füstmentes életet népszerűsíti, hiszen május 31-én tartják a Nemdohányzó Világnapot. A pandémia enyhülésével érdemes megszabadulni azoktól a káros szenvedélyektől, amelyek a karantén idején nehezítették az életünket, erre buzdítanak a letűnt korok jó példái.  

Fülöp herceg az esküvője napján tette le a cigit 

II. Erzsébet a családi viszályokat is vállalta, hogy Fülöp herceggel egy párt alkossanak, azonban a későbbi királynő egy dologban hajthatatlan volt: mielőtt elnyerné a kezét, vőlegényének le kell szoknia a dohányzásról! A nemrégiben, 99 éves korában elhunyt Fülöp az utolsó utáni pillanatig várt, az esküvő reggelén gyújtott rá utoljára. A későbbi királynőnek jó oka volt, hogy haragudjon a dohányra: édesapja, a láncdohányos VI. György tüdőrákban halt meg, fájdalmasan fiatalon.   

Eisenhower elnökként már nem füstölt 

Az Egyesült Államok 34. elnöke kemény dohányos volt: napi négy doboz (!) saját maga által tekert cigarettát pusztított el mielőtt az ötvenes években – elnökké választása előtt nem sokkal – orvosi tanácsra úgy döntött, hogy felhagy káros szokásával. Eisenhower magabiztosságát és kitartását jól mutatja, hogy egyik napról a másikra szokott le a dohányról és soha többé nem gyújtott rá.  

Bach cukorbetegen szokott le  

Johann Sebastian Bach időskorában cukorbetegséggel küzdött, amelynek tünetei megkínozták a zene óriását. Bach józan döntést hozott: diétázni kezdett, lemondott a húsról, legnagyobb szenvedélyéről a kávéról, valamint a dohányzásról is. A döntés alighanem évekkel hosszabbította meg az életét.  

Mark Twain megpróbálta 

„A dohányzásról pofonegyszerű leszokni. Én magam is legalább ezerszer megtettem” – írta Mark Twain amerikai író. Azt az irodalomtörténet nem tudja biztosan, hogy a Tom Sawyer kalandjai szerzőjének sikerült-e füstmentesen élnie, az azonban biztos, hogy nagyon komolyan próbálkozott. 

Walter Matthau időben lépett 

A morcos külsejű színészlegenda 1966-ban szívinfarktust kapott, ekkor döntött úgy, hogy a füstmentes életet választja. Jól tette: hamarosan találkozott John Lemonnal és a különleges páros rengeteg közös sikert ért el. 

Az Élhető Hazánkért Társadalmi Mozgalom tudósok, művészek, sportolók, közgazdászok és vállalkozók közreműködésével jött létre, hogy napjaink legégetőbb kérdéseiben indítson párbeszédet a közös célok megvalósítása érdekében.  

Forrás: felhang.hu

Recent Posts

Start typing and press Enter to search