Művészet és terápia

 In Közérdekű információk, hírek

Talán a legkézenfekvőbb és mégis a leghomályosabb, hogy mivel is foglalkozik egy művészetterapeuta és mire jó ez a Varázsceruza foglalkozás?

– Hu! Hát igen. A kérdések nem könnyűek, sőt hírtelen azt sem tudom, hol kezdjem. Maga a művészetterápia dióhelyben annyit jelent, hogy a képzőművészet eszközeinek segítségével próbálunk meg különböző traumákat, önértékeléssel kapcsolatos zavarokat kezelni. Ilyen megrázkódtatás lehet kicsiknél egy szeretett személy elvesztése, vagy ennek ellenkezője, egy új családtag megjelenése. A pici 4-7 éves korosztály számára igen megterhelőek ezek a változások, amelyek miatt gyakran szoronganak.

 

 

A művészetterápia elsősorban csoportos keretek között alkalmazott terápiás eljárás, amely komoly pszichiátriai megbetegedésekben és egyéb pszichés zavarokban szenvedő betegeknél egyaránt használatos. Alapgondolata, hogy a pszichés sérülés többnyire együtt jár az érzelmek felborulásával, az önkifejezés gátoltságával és a kapcsolatrendszerek beszűkülésével, s hogy ezek a művészi élmény tapasztalásán keresztül (passzív befogadás) vagy cselekvő részvétellel (kreatív aktivitás) enyhíthetők és oldhatók. A betegség típusa és a betegek személyisége határozza meg, hogy a nem verbális kifejezésformák: mozgás, (tánc), rajz, zene, ének – eredményesebbek-e, vagy a szavak közvetítésével érvényesülők (drámajáték, színielőadás). A művészi élményen, a katarzison keresztül egyrészt lehetőség nyílik a betegek jobb megismerésére, betegségük árnyaltabb diagnózisára, beszűkült emberi kapcsolataik kitágítására, másrészt saját indulataik áttételes levezetésére, érzéseik megfogalmazására vagy vágyaik kifejezésére. Sok esetben – különösen a képzőművészeteknél – a művészetterápiás élmény meghatározó lehet az egyén művészi pályafutásában is.

(Forrás: www.kislexikon.hu)

 

 

Az ilyen traumákkal gyakran a felnőttek sem képesek megbirkózni, mégis a Varázsceruza foglalkozásokat 4-től 7 éves korig hirdetitek meg. Mi ennek az oka?

– Ennek két oka is van. Az egyik hozzám kapcsolódik. Ugyanis mielőtt én megszereztem volna Pécsen a művészetterapeuta képzést, már logopédusként gyermekekkel foglalkoztam. Így hozzám közel áll ez a korosztály. Picit ehhez kapcsolódik a másik indok is. A felnőtt társadalom legtöbb lelki problémája sokszor ebben a rövid pár évben alapozódik meg. Hiszen a személyiség és lelki világunk fejlődésére az e korban szerzett tapasztalatok óriási hatással vannak. Ezért is gondoltuk, hogy a kezdeti kurzusokat kicsiknek indítjuk.

 

– Ezek szerint későbbiekben lesz idősebbek részére indított foglalkozás is?

Természetesen, hiszen ezek a módszerek nem korfüggőek. Számos tanulmányt lehet olvasni, hogy a művészet eszközeit segítségül hívó programok, milyen sikeres kezeléseknek bizonyulnak kortól függetlenül.

 

– Az emberek korábban is szembesültek ilyen nehézségekkel, mégis valahogy átvészelték ezeket. Miben tud segíteni egy ilyen terápia?

– Ez igaz. Gyerekeknél is megfigyelhető, hogy gyakran a ki nem mondott megrázkódtatásokat rajzolással vagy más művészeti tevékenységgel megpróbálják a külvilág számára tudtul adni és egyben valahogy feldolgozni. Ez ösztönösen működik a gyerekeknél. A probléma, hogy ma már alig rajzolnak, festenek a legfiatalabbak, sokuk elvesztette ezt a képességét. Ezért gondoltuk, hogy szükséges egy olyan rendszeres kezelést indítani Magyarországon, amely segít tárgyiasítani és feldolgozni a mélyben meghúzódó, ki nem mondott traumákat.

 

– Mik ezek a módszerek? Hogyan kell elképzelni egy ilyen foglalkozást?

– Legelőször is a Varázsceruza program megteremti azt a nyugodt légkört, amely kizökkenti a piciket a hétköznapjaikból. Gondolok itt arra, hogy a szombatonkénti tevékenységeket egy nyugodt, kellemes zenével megfűszerezett helyiségekben tarjuk. Itt mindennek az a célja, hogy elindítsa azokat a folyamatokat, amelyek pár éve még ösztönösen működtek a kicsikben. Ez persze nem azt jelenti, hogy csak olyanokkal foglalkozunk, akiket valamilyen sokkhatás ért életükben. Mindenki számára nyitva áll az ajtónk, szorongás és problémáktól mentes gyerekek előtt is. Ugyanis ezek az alkalmak olyan mély, eddig elhallgatott dolgokat hozhatnak felszínre, amelyeket látva a szülők is gyakran elcsodálkoznak.

 

– Tehát a szülők végig a gyerekekkel együtt vannak?

Igenis meg nem is. Igen azért, mert két fajta csoportot indítunk. Egyet, ahol a szülők, gondozók a gyerekeikkel együtt vesznek részt a foglalkozáson és egy olyat, ahol csakis a művészetterapeuta és gyerekek vannak. Ugyanis előfordulhat, hogy a probléma feldolgozását maga a családtag jelenléte hátráltathatja.

 

– Már esett szó a nyugodt légkörről és a zenéről. Mire lehet még számítani egy szombati Varázsceruzás programon?

– A zeneterápiás eszközökön túl, mozgás és képzőművészettel kapcsolatos terápiás feladatokat végzünk. Mindig bemelegítő gyakorlatokkal kezdünk. Közös zenéléssel, játékkal. Aztán előkészítjük az aznapi témákat. Utána jönnek a komolyabb feladatok. Ilyen például a zenére rajzolás. Tehát, hogy a zene ütemét, dallamát követve születnek meg rajzok, festmények. Kezdetben közösen alkotunk, majd egyéniben folytatódik a munka, amelynek eredményeiként nem csak rajzok, hanem maszkok, gipszívek is létrejönnek. Legvégül könnyed levezető játékkal fejezzük be a kezelést. Ehhez hozzátartozik az is, hogy nem szabad elfelejteni, ez egy terápiás módszer, ezért minket nem a művészi teljesítmény érdekel, hanem a folyamat, ahogy létrejön az alkotás.

 

Említett más terápiákat is. A Varázsceruza mennyire más, mennyire új a többihez képest?

Az eszköztár más. Viszont nem csodaszer. Vannak, akiknek a művészet segít, másoknak a zene vagy a mozgás. Épp ezért kapcsolatban állunk más intézményekkel is a minket támogató alapítványon keresztül, hogy a lehető legjobb megoldást találjuk meg minden tőlünk segítséget kérőnek. Sőt, ha szükséges, házhoz is megyünk, igaz még csak pest megyén belüli helyszínre tudunk kimenni.

 

 

Varázsceruza Műhely

Művészetterápiás foglalkozásai

4-7 éves gyerekek számára

Április. 30-tól szombatonként

Gyerekcsoport: 9:30-tól

Szülő gyermek csoport: 11 órától

 

 

– A hallottak alapján igen jól felszereltek. Gondolom, számos költséggel számolniuk kell.

– Sajnos igen. Hiszen a papír, a ceruza, az ecset vagy akár a festék is drága manapság, ezért a foglalkozásaink nem ingyenesek. Viszont olyan árakon dolgozunk, amelyek a lehető legtöbb társadalmi réteg számára megfizethető. Az ajánlott órák számát is nyolcban állapítottuk meg. Mivel ez még nem megfizethetetlen mennyiség, másrészről ennyi alkalom elegendő, hogy kiderüljön hasznos-e a terápia.

 

– Úgy tűnik ez egy kiforrott terápiás kezelés, mégis alig ismert. Ennyire egyedülálló lenne?

– A világon ez a módszer nem egyedülálló, külföldön számos országban alkalmazzák kicsiknél és felnőtteknél is. Magyarországon még nagyon új, pedig nagy szükség lenne rá. Mivel nem elég, ha a gyerek fizikailag egészséges és már 4 évesen angolul tanul, arra is figyelni kell, mit gondol és érez. Emiatt sem elegendő, ha havonta egyszer benéz az onkológiai kortermekbe egy bohóc doki. Minthogy az sem kielégítő, ha néha napján ellátogat az iskolákba egy gyerekpszichológus, hogy a törvényi előírásnak megfeleljenek az iskolák. Bár nem hibáztathatjuk az intézményeket, hiszen amíg kötszerre meg krétára nincs pénz, addig nem várhatjuk el, hogy művészetterapeutákat alkalmazzanak. Igazság szerint, lenne erre kereslet, még reklámozni sem lenne muszáj, hanem mint alapvető szolgáltatást kéne biztosítania az intézeteknek. Épp ezért kellenek az ilyen műhelyek, mint a Varázsceruza. Remélem a jövőben már nem csak szükségesek, de ismertek is lesznek.

Mentropia.hu

 

01ujszlap 02ujszlap
Recent Posts

Start typing and press Enter to search