A köpölyözés

 In Egészség és életmód

Van egy ősrégi, de máig alkalmazott gyógymód, amely új jelentést adhat a rossz hangzású „kiszívott nyakkal jött haza” mondatnak… De viccen kívül: Ön tudja, mi az a köpölyözés, népi nevén a pohárvetés?

Rögtönzött felmérésünk szerint tízből kilenc embernek ma fogalma sincs arról, mi a köpölyözés. Legtöbben a vajköpüléssel keverték a fogalmat, csak kevesen asszociáltak valamilyen orvoslással összefüggő tevékenységre, akkor pedig az érvágás, piócakezelés merült fel a megoldások között. Ez az eljárás pedig  több ezer éves, hosszú ideig a gyógyítás napi rutinjának számított. Az ókorban például a görögöknél – ahogy ma a sztetoszkóp -, az orvoslás szimbóluma volt a köpölyözéshez használatos harangalakú edényke. Ezt a módszert ma kevesen ismerik, még kevesebben alkalmazzák, de természetgyógyászati rendelőkben vagy szépségszalonokban újra lehet találkozni vele. Ajánlói sokféle testi-lelki állapotra jó hatásúnak, természetesnek, kíméletesnek, és – ha szakszerűen végzik – mellékhatásoktól mentesnek tartják.

Köpöly üvegből, szaruból vagy bambuszból

A köpölyözés eszköze egy harang vagy félgömb alakú edény, amely ma leginkább üvegből készül, de régebben állatok tülkös szarvából, üreges bambusznádból és kerámiából is készítették. Belsejében melegítéssel vagy a levegő kiszívatásával vákuumot hoznak létre, majd az edénykét a szájával lefelé fordítva borítják a bőr felszínére. A melegítést a csészében egy papírdarab meggyújtásával végzik, vagy úgy, hogy az edényt egy alkoholos kendővel áttörlik, majd nyílt láng fölött áthúzva fellobbantják. (Égési sérüléstől nem kell tartani, hiszen a láng rögtön kihuny, amint leborítva nem kap levegőt.) Az így keletkező  vákuum mintegy felszippantja a bőrt és az alatta lévő szöveteket, ott helyi duzzanatot, vérbőséget idéz elő. A kezelés egy-egy ponton 10-15 percen át tart. Ha valakinek túlságosan brutálisnak tűnik a melegítéses eljárás, semmi gond: a ma használatos köpölyözési technika többnyire már elkerüli ezt. Helyette hideg eljárással, kézipumpával, vagy még inkább egy erre a célra kidolgozott kis készülékkel hoznak létre vákuumot. Ezekkel a szívóhatás erősségét váltogatni lehet, pulzálva is használhatók.

A frissítő vákuum

A köpölyözés vákuumhatása helyi vérbőséget okoz, serkenti a kezelt terület vér- és nyirokkeringését. A hajszálerek kitágulnak, több oxigénben dús vér jut a szövetekbe, felgyorsul a „használt” vér mozgása és a salakanyagok, nyirok elszállítása is, javul az anyagcsere. A keleti gyógyítás ingerterápiaként, célzottan használja a meridiánok hálójának, az egyes szervekhez tartozó idegvégződéseknek, akupunktúrás pontoknak megfelelően. A módszer kombinálható, kiegészíthető például oxigénterápiával vagy gyógynövény-készítményekkel. A helyi vérbőség ugyanis ezeknek az anyagoknak a bőrön keresztüli felszívódását is fokozza, így ezek is hatékonyabbá válnak. Több változatát is alkalmazzák: ismerik a száraz (egyszerű), a villám („cuppogó”, vagyis többször felemelt köpöllyel dolgozó), a csúsztatós (a bőrfelületen sávban vagy az adott meridián vonalában mozgatott), a masszázs (váltakozó erősséggel végzett) és régebben a véreztetéses formáját is. Ez utóbbinál kis bemetszést ejtettek a bőrön és a szívó üvegharangot erre  borították, így egyben érvágásként is funkcionált például vértolulás esetén. A kezelés a legkíméletesebb, száraz köpölyözésnél sem marad nyom nélkül: a kezelt bőrfelületen pirosló foltok, duzzanat, véraláfutás jelezheti a helyi vérbőséget, amely csak bizonyos idő elteltével szívódik fel.

Miért, kinek, mikor jó?

Alig találunk olyan betegségcsoportot, amelyre, vagy legalábbis annak megelőzésére ne ajánlanák a köpölyözést egyik vagy másik természetgyógyász rendelőjében. A legkülönbözőbb allergiák, asztmák, gyulladások, légúti és emésztőrendszeri zavarok, nőgyógyászati panaszok, anyagcsere-betegségek, szív- érrendszeri megbetegedések, izomfájdalmak, mozgásszervi gondok, reumatikus elváltozások, pszichés betegségek is szerepelnek a köpölyözéssel  állítólag kezelhető betegségek listáján. Döbbenten olvastam, hogy az egyik ilyen honlapon még gerincsérv esetén is ajánlották. Laikus ésszel nehezen érthető az is, hogyan lehet egy eljárás alkalmas két, homlokegyenest eltérő betegség vagy tünetcsoport enyhítésére is, például a magas és az alacsony vérnyomás rendezésére egyaránt. Az is igaz viszont, hogy a leggyakrabban egyszerűen általános testi-lelki frissüléshez, immunerősítéshez, betegségek megelőzése érdekében, illetve helyi fogyasztásra és a narancsbőr, cellulitisz eltüntetésére javasolják.

Csak óvatosan!

Hogy a fentiekből ki, mennyit fogad el tapasztalati tényként és mit hajlandó maga is kipróbálni, azt mindenki maga dönti el. Az azonban biztos, hogy bár az eljárást mellékhatástól mentesnek írják le, mégis vannak helyzetek, állapotok, amikor egyáltalán nem szabad ezzel az alternatív terápiával kísérletezni, még akkor sem, ha esetleg korábban már értek el eredményeket vele. Így például lázas állapotban, görcsök esetén,vagy ha szívelégtelenség, vérzékenység áll fenn,és akkor sem, ha a bőrön valamilyen gyulladás, nehezen gyógyuló seb, fekély, allergiás vagy ödémás elváltozás van, esetleg egy korábbi köpölyözés nyomai nem tűntek még el róla. Nem ajánlott  alkalmazni a köpölyözést terhesség idején, hat évesnél fiatalabb gyerekeken és hetven évesnél idősebbeken sem.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search