Terhesség alatti vitaminszedés – A-E

 In Táplálkozás és diéta

vitaminok terhesség alatt

Terhesség alatti vitaminszedés – A-E

Ha már próbáltad böngészni a táplálékértékeket különböző élelmiszercímkéken, valószínű nem sokat értettél belőlük, hacsak nem vagy táplálkozási tanácsadó. Legtöbben közülünk nem tudjuk, mi a szerepe a B-vitaminnak vagy a folsavnak, illetve miért fontosak ezek a terhesség alatt. Az első lépésben tudnunk kell, hogy azok vagyunk, amit megeszünk. Mennyit kellene együnk, miért eszünk és mindez hogyan fogja segíteni a baba fejlődését?

A következőkben bemutatjuk a vitaminok túlzott használatának hátrányait. Meg kell értsd, hogy a vitaminok helytelen túladagolása legtöbbször tabletták formájában történik és nem a természetes élelmiszerek fogyasztásából adódik.

Ez akkor fordul elő, ha a kismama magától már számtalan étrendkiegészítőket szedett a kisbabája fejlődése érdekében, csupán az orvosát felejtette elértesíteni minderről, amikor ő is vitaminokat irt fel a terhesség alatti időszakra.

Biztosítsd be magad arról, hogy mikor a legközebbi szülés előtti szűrésre mész, tájékoztasd orvosodat, hogy pontosan milyen vitaminokat, étrendkiegészítőket (beleértve a növényi eredetűt is) szedsz akkor is, ha számodra akármelyik nagyon jelentéktelennek tűnik.

Az A-vitamin
Segít a csecsemő csontrendszerének a fejlődésében, illetve a fogak, a szív, a fül, a szem, az immunrendszer (ami meggátolja a fertőzések megjelenését) kialakulásában. Az A-vitaminhiány látási zavarokhoz vezet, nem hiába javallott a nyers sárgarépa fogyasztása, hisz ebben nagy mennyiségű A-vitamin található. Fontos megemlíteni, hogy az A-vitamin nagyban fog segíteni a szülés után állapotod helyreállításában is.

A terhes nők körülbelül 770 mikrogramm vagy 2565 UI/ nap A-vitamint kell fogyasszanak (mint ahogy ez a tápanyag-címkéken is fel van tüntetve). Figyelj arra, hogy ez ne legyen túladagolva, mert májmérgezést és születési rendellenességet okozhat. A maximális adag 3000 mikrogramm/nap (10000IU). Az A-vitamin megtalálható májban, sárgarépában, édesburgonyában, spenótban, karfiolban, tojásban, mangóban és a körtében.

B6-vitamin
Pyridoxin néven ismert és a csecsemő idegrendszeri fejlődésében tölt be fontos szerepet. Ugyanakkor segít az anya és a magzata hemoglobin-fejlődésében. Érdekes, és furcsamód bizonyított is, hogy segít a terhességi hányinger megszüntetésében.

A terhes nők min. 1,9 mg B-vitamint kell naponta fogyasszanak. Ez a következő táplálékokban lelhető fel: puffasztott rizs, banán, sült burgonya, görögdinnye, zöldborsó, és csirkemell.

B12-vitamin
Ez a vitamin a folsavval együtt segít a vörösvérsejtek képzésében, illetve az idegrendszer fejlődésében. A testünkben van tartalékolva elegendő mennyiségű B12-vitamin, hacsak nem vagy vegetáriánus, illetve nem szenvedsz vérszegénységben. A terhesek min. 2,6 mikrogramm (104IU)/nap) B12-vitamint kellene fogyasszanak, és azok, akik szoptatnak 112IU mennyiséget.

A B12-vitamin megtalálható vörös húsokban, halban, a tenger gyümölcseiben, a tojásban és a tejben. Ha vegetáriánus vagy, a B12-vitamint nagyobb mennyiségben a szójatejben és a tofu túróban találhatod meg.

C-vitamin
Segít a vas felszívódásában, valamint az anya és a magzat immunrendszerének kialakításában. Segít továbbá a beteg szövetek helyreállításában is.Egy terhes nő ajánlott napi C-vitamin adagja kb. 80-85 mg. Ez megtalálható a következő táplálékokban: citromfélékben, erdei gyümölcsökben, zöldpaszulyban, eperben, papayában, burgonyában, brokkoliban és a paradicsomban.

Kalcium
A csontszövet felépítésében van fontos szerepe, illetve segíti a szív- és az agyműködést. A kalciumfelszívódás növekedik terhesség ideje alatt. A kalciumhiányban szenvedő nőknél csontritkulás alalkulhat ki. A terhes kismamák min. 1200mg/nap mennyiséget kellene fogyasszanak. A kalcium megtalálható a tejtermékekben: túró, joghurt és kis mértékben a fagylaltban is. Ugyancsak kalciumban nagyon gazdagok a természetes gyümölcslevek, a vaj, gabonafélék, spenót, brokkoli, az édes burgonya és a tofutúró.

D-vitamin
Segíti a kalcium felszívódást, egy egészséges csontrendszer fejlődésért felelős mind az anyánál, mind a magzatnál. A terhes nőknek ajánlott a napi 200IU fogyasztása, mivel a csecsemőknek több D-vitaminra van szükségük, mint a felnőtteknek. A napi D-vitamin adagot felvehetjük a helyes étkezésünkből is. Megtalálható: puffasztott gabonafélékben, tojásban, kövér halakban (lazac, harcsa). A D-vitamint napozás útján is megszerezhetjük.

E-vitamin
Segít a magzat fejlődésben, illetve az izmok és a vörösvérsejt-képzésben játszik szerepet. Az E-vitamin hiánya kialakítja az elő-epilepsziás krízist (ez egy olyan betegség, amely a vérerek nagyobb nyomásából, illetve a víz visszatartásból ered), és az alacsony súlyú baba születését. A terhes anyák napi E-vitamin adagja legalább 20 mg, kell, legyen, de semmiképp ne haladja meg az 540mg-ot

E-vitamin található: természetes növényi olajokban, a búzacsirában, dióban, spenótban és a puffasztott búzafélékben. A természetes úton bevitt E-vitamin sokkal egészségesebb a csecsemők számára, mint a szintetikus formában kapottak.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search