Szépségápolási tippek kismamáknak

 In Terhesség és babavárás

Szépségápolási tippek kismamáknak

Terhességi csíkok – repedések a bőrön

A striák, vagy hétköznapi nyelven terhességi csíkok általában hirtelen történő, nagymértékű hízás és fogyás következtében alakulnak ki, éppen ezért gyakori kellemetlenség a várandósság időszakában is. Ezek a repedések először lilás színűek, majd az idő múlásával kifehérednek és gyöngyházas áranyalatúvá válnak.

A terhességi csíkok kialakulásáért elsősorban a genetikai hajlam a felelős, ezért a különféle krémekkel és olajokkal történő ápolás sem jelent minden esetben biztos megelőzési módszert. A már meglévő striák ellen leginkább a professzionális eljárások (lézeres kezelés, plasztikai sebészet) nyújthatnak többé-kevésbé hatásos megoldást, de a nem túl régi és felszínes csíkokat akár a házi praktikák segítségével is halványíthatod. Hidratáló testápolóhoz keverj pár csepp illóolajat (pl. szőlőmag, fahéj, mandula vagy len) és ezzel masszírozd naponta a pocakod, de az természetes olívaolaj, kakaóvaj és E-vitamin külső alkalmazása is hatásos lehet – ha rendszeresen és kitartóan használod.

Tipp: a megfelelő ápolás és gondos hidratálás (kívül-belül) segíthet megőrizni a bőr rugalmasságát, ezáltal pedig csökken a terhességi csíkok kialakulásának esélye is!

 

Harc a pigmentfoltok ellen…

A terhesség időszakában bőr is nagyobb igénybevételnek van kitéve és a hormonális változásoknak köszönhetően pedig érzékennyé válik. Ennek hatására gyakori probléma az úgynevezett “pigmenteloszlási zavar”, amely következtében barnás foltok, vagyis pigmentfoltok jelennek meg a bőr felszínén. Ezek lehetnek átmeneti elváltozások (a legtöbb esetben a szülést követő időszakban nyomtalanul elhalványodnak), de egyes esetekben sajnos állandósulnak és végleg meg is maradhatnak. Jellemzően homlokon, az orron, vagy az ajkak felett jelennek meg, és várandósság egyik legszembetűnőbb kellemetlenségei közé tartoznak.

A pigmentfoltok kezelésére általában kétféle mód áll rendelkezésre: bőrhalványító készítmények alkalmazása és különféle hámlasztások, peelingek. Mivel ezek az eljárások kisebb-nagyobb erősségű vegyi anyagok használatát feltételezik, ezért alkalmazásukat csak a szoptatási időszak után szabad megkezdeni! Fontos tudni, hogy a hiperpigmentáció elleni harc általában hosszú folyamat és csupán kitartó kezeléssel érhető el a kívánt eredmény.

Napsugárzás hatására a pigmentfoltok hangsúlyosabbá válnak, ezért kerülendő a terhesség alatti túlzott napozás.  Minden esetben (már ha csak napsütésben kilépsz az utcára) célszerű széles spektrumú, magas faktorszámú és nagy hatásfokú napvédő készítményt alkalmazni!

Tipp: a sötét foltok halványítására használj magas C-vitamin tartalmú hidratáló krémet

 

Hajfestés és hajápolás a terhesség alatt

A várandósság előrehaladtával a haj általában megerősödik és fényesebbé válik – legalábbis a természetes és nem festett haj esetében lehetnek szembetűnőek ezek a pozitív változások. Az első trimeszterben végbemenő hormonális változások azonban nem mindig hatnak kedvezően a hajkoronára, és a faggyúmirigyek túlzott működésének köszönhetően az hamar zsírossá válik és lelapulhat. Ennek kezelésére válassz mindennapi használatra alkalmas, kímélő sampont és a balzsamot is csak a hajvégekre használd (amennyiben egyáltalán szükségét érzed).

A terhesség alatti hajfestés kérdése a mai napig megosztja a kismamákat – egyesek teljes mértékben kerülik, míg mások semmilyen indokot nem tudnak felhozni ellene. Sokan úgy tartják, hogy a hajfestékekben található vegyi anyagok a fejbőrön keresztül könnyen felszívódhatnak, és káros hatással lehetnek a babára. Ebben van némi igazság, azonban a napjainkban használt hajfestékek már sokkal kíméletesebbek mint amit elődeink használtak, a felszívódott mennyiség pedig már szinte jelentéktelen a magzatra nézve. A terhesség alatti hajfestés veszélye inkább a belélegzett gázokban rejlik, amely a színezési procedúra alatt keletkezik. Ennek elkerülése érdekében mindenképpen nyitott, vagy legalábbis jól szellőző helyiségben történjen a festés!

Tipp: a várandósság ideje alatt használj színezőt vagy természetes alapanyagú hajfestékeket, illetve választhatod a melírozást is (így a festék nem érintkezik közvetlenül a fejbőrrel)

 

 

szépségápolás terhesség alatt
Szépségápolási tippek kismamáknak

 

Száraz bőr / pattanások

A hormonváltozásoknak köszönhetően jellemző tünete lehet a terhességnek a bőr kiszáradása is (főleg a has tájékán), mivel a zsírtelrmelődés általában csökken ebben az időszakban. Az érzékeny bőr sok esetben viszket, könnyen berepedezik és ez az állapot sajnos kedvez a ráncok idő előtti kialakulásának is. A kellemetlenségek megelőzése érdekében már a terhesség kezdetén kezdj el gazdagabb hidratáló krémet kenni az arcbőrödre, és a fürdések után minden esetben használj tápláló testápolót.

Tipp: a fürdővízbe öntött pár csepp olaj – pld. olíva vagy mandula – igen hasznos lehet a bőr hidratálása szempontjából

A pattanások megjelenése és a zsíros bőr szintén nem ritka a várandósság időszakában, mivel a magas progeszteronszintnek köszönhetően fokozódhat a faggyúmirigyek termelése. Ebben az esetben a legfontosabb a bőr folyamatos tisztán tartása, a bőrtípusnak megfelelő krémek kiválasztása és a mechanikai radírok rendszeres használata.

Tipp: a terhesség időszakában kerüld el azokat a készítményeket, amelyek összetételében nagy mennyiségű szalicilsav (BHA, beta hydroxy acid) vagy benzol peroxide (benzoyl-peroxide) található

 

Sötét karikák a szem alatt

A szem alatti elszíneződések, sötét karikák megjelenése általában gyakoribb az olyan időszakban, amikor a szervezet különféle hormonváltozásokon megy keresztül (mint pld. a terhesség vagy menstruáció). Kialakulásában hatalmas szerepe van hajlamnak, a bőrtípusnak és a hajszálerek állapotának is, ezért végleges eltüntetése legtöbb esetben nem lehetséges.

Hogyan fedheted el vagy legalábbis halványíthatod a szem alatti elszíneződéseket?

? megfelelő árnyalatú és állagú korrektor használatával – a szem alá általában célszerű folyékonyabb állagú, sárgás színű (a bőrszíntől függően esetleg barackos árnyalatú) korrektort használni, hogy megfelelően hidratálva hozza egyensúlyba a kékes/lilás árnyalatot az arc többi részével. Sokan azt tanácsolják, hogy a korrektor legyen picit világosabb az alapozónál, hogy a visszaverődő fény segítségével emelje ki a szemet, míg mások inkább az alapozó színével megegyező korrektort tartják a megfelelőnek – ez részben ízlés dolga, részben pedig a próbálgatások eredménye.

? vitaminokkal és ásványi anyagokkal – a pihentető alvás, a kívül-belül hidratálás, és a megfelelő vitaminok rendszeres pótlása segíthet a szem alatti sötét karikák halványításában. Célszerű olyan krémeket választani, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak K, C és E-vitamint, mivel ezek bizonyulnak a leghatásosabbaknak ebben az esetben. Keringési zavar és vashiány is állhat a lilás elszíneződés hátterében, ezért akár egy teljes körű kivizsgálás is segíthet a problémán.

Tipp: az uborka igazi csodaszer – nedvességkölcsönző hatásának köszönhetően a fáradt és karikás szemek gyorsan felfrissülnek és üdének tűnnek

 

Visszerek eltüntetése – lehetséges?

A terhesség alatti visszerek általában a fokozott terhelés következtében alakulnak ki (a várandósság alatt jelentősen megnövekszik a testtömeg), de a hormonális változások, a genetikai hajlam és a fokozott vízvisszatartás is hozzájárul a megjelenéséhez. A terhességi csíkokhoz hasonlóan a már kialakult visszereket házi praktikák segítségével teljesen eltüntetni nem lehet, de rendszeres testmozgással vagy pld. hideg-meleg váltózuhany alkalmazásával többé-kevésbé javítani lehet a láb vénáinak állapotán.

Ebben az esetben is a megelőzés bizonyul a legjobb megoldásnak: kerüld a hosszabb ideig tartó ácsorgást, ne hordj túl magas vagy túl szűk cipőt és ha lehetőséged van, mindig polcold magasabbra a lábaidat, mint a törzsed!

A professzionális eljárások (lézeres kezelés, akupunktúra, magas hatóanyag-tartalmú készítmények stb.) jelentős változást hozhatnak, azonban ezek alkalmazása a várandósság alatt vagy a szoptatás időszakában nem lehetséges. Ezekre nem is minden esetben van szükség, mivel a terhességi visszerek sok esetben a szülést követően (a hormonszintek csökkenésével) látványosan csökkennek. A testsúly egy részének hirtelen elvesztése és hormonszint normalizálódása következtében csökken a nyomás az erekben, így a tágult vénák részlegesen vagy akár teljesen is visszafejlődhetnek.

Tipp: a népi gyógyászat szerint a vadgesztenye (olaj vagy kivonatot tartalmazó krém formájában) hatásos fegyver a visszér ellen, mivel erősíti az érfalakat, növeli annak rugalmasságát, kiváló gyulladáscsökkentő és a szervezet vízvisszatartását is gátolja.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search