Mit tehetsz, ha óvodáskorú gyermeked hazudik neked?

 In Lélek és pszichológia

hazudós kislány
Természetes, hogy haragszol gyermekedre, amikor hazugságon kapod őt. Egy óvodás gyermek igazából még nem tud hazudni és szülei hamar rajtakapják a füllentésen.

Egy bizonyos korig azonban természetes, hogy egy gyerek hazudik vagy néha meséket talál ki. Más szülők is részesültek ilyen tapasztalatokban. Tehát még nem kell aggódnod gyermeked őszinteségével kapcsolatban!

Ebben a fejlődési szakaszban a kisgyerek mesélésre, ellenőrzésre és tagadásra tanulja használni a nyelvet. Feltárja új képességeit, tesztelve a szavak hatását másokra. Ezen tény egyik aspektusa, hogy megtanul hazudni. Az első öt évben egy gyermek nem mond igazat, de nem is hazudik, hanem egyszerűen csak beszél.

Képzeld el, hogy gyermeked kiönti az üdítőt, de azt mondja: “Nem én tettem.“ Természetes, hogy a gyerekek ebben a korban nem akarnak butaságot csinálni és nem szeretnének konfliktusba kerülni szüleikkel.

Amikor megtagadja felelősségét, ne arra összpontosíts, hogy gyermeked hazudik, hanem inkább a probléma megoldására.

Adj neki egy törölközőt és mondd, hogy: "Gyere, takarítsuk fel a kiömlött üdítőitalt!“ Ezáltal elkerülöd a “Ki öntötte ki az üdítőitalt?“ témából keletkező konfliktushelyzetet és figyelmét az okozott rendetlenség eltakarítására irányítod.

Másrészt, ha hibázik és elismeri, dicsérd meg, hogy őszinte volt egy nehéz helyzetben. Ez egy nagyon fontos és hasznos eljárási módszer, amely ösztönzi őt, hogy igazat mondjon.

Annak érdekében, hogy bátortalanítsd a további hazugságokban, meséld el neki, miért nem helyesek a hazugságok. Magyarázd meg neki, hogy a hazugságok miért fájnak és milyen módon okozhatnak problémákat.

Ne folytass a gyerekkel túl összetett párbeszédet, de jó, ha megszokja az ilyen típusú problémák megbeszélését. Természetesen a legjobb módja annak, hogy megtanítsd gyermekedet az őszinteségre, ha te magad is őszinte vagy.

Úgy tűnhet, hogy hazudik akkor is, amikor meséket talál ki. Például kijelentheti, hogy: “Ma láttam egy elefántot az óvodában, egy igazit!“

Ha nem talál ki erőszakos meséket másokról, ezt nem kell hazugságnak minősíteni. Tulajdonképpen ösztönöznöd kellene, hogy mondjon több részletet is, ezáltal fejlesztve a képzelőerejét és kreativitását.

A hazudozás tulajdonsága egyénileg alakul ki a környezet és a nevelés hatására. Persze nem azt tanácsoljuk, hogy ne foglalkozz gyermeked hazugságaival, de ne is csinálj belőlük túl nagy ügyet, hiszen a legtöbb kisgyerek akaratlanul és tudatlanul mond valótlant. Ha füllentésen kapod óvodáskorú gyermekedet ne szidd le, hanem inkább türelmesen éreztesd vele, hogy nem ez helyes viselkedés.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search