Miért jó egy házikedvenc gyermeked számára?

 In A gyermekek fejlődése, nevelése

gyerek kutya
A gyerekeknek egy házikedvenc a legjobb barát, egy pajtás, aki nem csak feltétel nélküli szeretet ad, de megtanítja a gyereket a barátságra, a felelősségre, lojalitásra és empátiára. Ezek általában macskák és kutyák, de vannak más háziállatok is, akik a családhoz tartozhatnak. Nyulak, hörcsögok, tengerimalacok, kismadarak, halak szintén lehetnek házikedvencek, ha igényeiknek megfelelő törődést kapnak. Bár ezek az állatok kisebbek, mint egy macska vagy kutya, ugyanolyan figyelemre van szükségük.

Ahhoz, hogy legyen egy egyenes, kedves, ember- és állatszerető kiskedvencünk, a legfontosabb, hogy igazi családtagként kezeljük, és biztosítsuk a kellő gondoskodásunkról, amire szükségük van és amit kiérdemelnek. Nem elég „csak egy állatot venni a gyerekeknek”.
A háziállat nem rövid ideig játszótárs a gyerek számára, hanem hosszú ideig családtag, aki függ az egész családtól, főleg a felnőttektől.

Mennyi idős korában kaphat házikedvencet a gyerek?

Sok szakértő szerint legalább hatéves kell legyen a gyerek, mikor állat kerül a házba, de tulajdonképpen te, mint szülő döntöd el, mikor érett meg gyereked arra, hogy kisállatot kapjon. A gyerek be kell bizonyítsa, hogy tudja kontrollálni önmagát, és érti, mit jelent az a szó, hogy „nem”.
Ha úgy érzed, a gyereked felkészült egy kisállatra, mutasd meg neki barátaid már felnevelt állatait, hogy lásd, hogyan viselkedik gyereked a társaságukban.

Fiatal vagy felnőtt állat javasolt?

Sok kisgyerekes család dönt egy kölyökkutya vagy -cica mellett, azt gondolván, hogy ezeket könnyebb tanítani és könnyebben is alkalmazkodnak, mint az idősebb társaik. Ez nem mindig igaz. A kölyökkutyák és -cicák gyengék és törékenyek lehetnek, több gondoskodásra van szükségük, és hamarabb harapnak, karmolnak játszás közben, tehát nem alkalmasak kisgyerek mellé.

Egy barátságos, nyugodt, öreg kutya – akiről tudni lehet, hogyan viselkedik gyerekek közelében – örökbefogadása mindig jó választás. Mielőtt döntesz, beszélj néhány szakértővel, pl. állatorvossal, kutyakikőpzővel vagy a menhely vezetőjével, mert ők segíthetnek a választásban.

Melyik kutyafajta a legmegfelelőbb gyerekek mellé?

Mint szülő, azt akarod, hogy a gyereked biztonságban legyen a kutya társaságában. Tudni akarod melyik fajta hogyan viselkedik a gyerekekkel. Az igazság az, hogy minden kutya tud harapni, és a fajtája csak egyike azon feltételeknek, amik befolyásolják temperamentumát, viselkedését. A legjobb kutya a gyerekeknek az, akit megfelelően kezelnek, emberségesen, szocializálódva vannak, eleget mozognak, és megfelelő gondoskodásban részesülnek, rendesen vannak etetve és itatva, van házuk, rendszeresen látja őket állatorvos, sterilizálva vannak, meg lehet bízni bennük.

Segíts a gyereknek, hogy megértse:
• Az állatoknak is térre van szükségük, nem igénylik az állandó felügyeletet, főleg amikor esznek, a saját játékaival játszanak, vagy pihennek.
• Az állatok izgatottá válnak a túl sok simogatástól, piszkálástól. Tanítsd meg a gyereket arra, hogy vegye észre a figyelmeztető jeleket (morgás, sziszegés, a fogak villogtatása), melyek arra vonatkoznak, hogy kis barátjuk egyedül szeretne lenni.
• Más emberek házikedvencei nem mindig szeretik, ha a gyereked közelít hozzájuk. Tanítsd meg a gyereket, hogy kérdezze meg a gazdit, hozzá nyulhat-e az állathoz. Magyarázd el, hogy némely állat fenyegetve érzi magát, ha bámulják, körbeveszik, megölelik.
• Ha az állatnak valahol fáj, furcsa hangokat adhat ki, és megharaphat bárkit, aki közelít hozzá. A gyereknek meg kell tanulni, hogy ne nyúljon sérült állathoz, hanem értesítsen egy felnőttet.
• Egyes kutyák idegesek, sőt veszélyesek lehetnek, ha a gyerekek ordibálnak, szaladgálnak körülötte. Tanítsd meg a gyereket megfelelően viselkedni a kutya társaságában.
• A kutyák az autóban vagy az udvaron meg akarják védeni a területüket, ha közeledik valaki. Tanítsd meg a gyereked arra, hogy ne bosszantsa a kutyát, és ne is közelítsen hozzá.

Mit tegyél annak érdekében, hogy a háziállat biztonságban érezze magát?

A kisállatoknak, csakúgy mint a gyerekeknek, időre van szükségük arra, hogy beilleszkedjenek, egy új helyzetet szokjanak meg. Biztosíts egy helyet, ahova visszahúzódhatnak egyedül, gyerekek nélkül. Ne teremts olyan helyzetet, amiben a kutya fenyegetve érzi magát. Pl. a kutya, aki egyedül van hagyva a kertben, ki van téve a szomszéd gyerekek piszkálásának. Boldogabb és hosszabb életű lesz, ha gondoskodtok róla és családtagként bántok vele.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search