Magzatvédő vitaminok

 In Házipatika és természetgyógyászat

Magzatvédő vitaminok

a-vitamin A-vitamin (retinol)Ajánlott napi bevitel: 1000 – 1200 µg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakAz A-vitamin vagy retinol zsíroldékony vitamin, amelynek fontos szerepe van a sejtek, a keringés és az idegrendszer kialakulásában, az szem, a bőr és a nyálkahártyák egészséges fejlődésében. Segít a magzatnak ellenállni a fertőzésekkel szemben, erősíti a csontokat és szabályozza a zsírszövetek kialakulását. Elegendő a táplálékkal történő bevitel, mivel túladagolása fejlődési rendellenességekhez vezethet.Miben található A-vitamin?

A-vitamin található a belsőségekben (szív, máj, vese), tej és tejtermékekben és a tengeri halakban. Provitaminja megtalálható továbbá az erősen sárga, piros, vagy zöld színű zöldségekben és gyümölcsökben, mint a sárgarépa, sütőtök, sárgabarack, sárgadinnye és a tojássárgában is.

 

b1-vitamin B1-vitamin (tiamin)Ajánlott napi bevitel: 1,5 – 1,6 mg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA B1-vitamin vagy tiamin fontos szerepet vállal az égési folyamatokban, vagyis a szénhidráttok energiává alakulásában, ezért leginkább a terhesség késői szakaszában játszik szerepet. Hozzájárul a szív és az idegek kialakulásához, valamint az idegrendszer energiaellátásért is felel.Miben található B1-vitamin?

Tiamin található a teljes kiőrlésű gabonafélékben és a belőlük készült pékárukban, az élesztőben, a dió- és mogyorófélékben, egyes hüvelyesekben és húsokban (sertés), valamint a májban is.

 

b2-vitamin B2-vitamin (riboflavin) Ajánlott napi bevitel: 2 mg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA B2-vitamin vagy riboflavin egy vízben oldódó vitamin, melynek a terhesség alatt görcsoldó hatása is van. Segíti a magzat növekedését, a látás és a bőr kialakulását. Létfontosságú a csontok, az izmok és az idegek számára, fontos szerepe van a a zsírsavak lebontásában a méregtelenítésben is. Hiányállapota ritka, mivel maga a bélflóra is termel B2 vitamint.Miben található B2-vitamin?

Riboflavin található a tej és tejtermékekben, a különféle húsokban (kacsa, marha), a zöldség- és főzelékfélékben, tojásban és egyes gabonafélékben.

 

b5-vitamin B5-vitamin (pantoténsav)Ajánlott napi bevitel: 7 mg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA B5 vitamin vagy pantoténsav egy vízben oldódó vitamin, amely szabályozza a mellékvese működését és hozzájárul az ellenanyagok termelődéséhez, elősegítve ezáltal az immunrendszer fejlődését.Miben található B5-vitamin?

Pantoténsav a legtöbb élelmiszerben található, fő forrásai a máj, gabonafélék és a belőlük készült péksütemények, az élesztő, valamint a megtalálható a főtt tojásban, az avokádóban és a tejben is.

 

b6-vitamin B6-vitamin (piridoxin)Ajánlott napi bevitel: 2,6 mg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA B6-vitamin vagy piridoxin segíti a vörösvérsejtek termelődését, az agy és az idegrendszer kialakulását. Segít leküzdeni a terhesség alatti émelygést és hányingert.Miben található B6-vitamin?

B6-vitamin található számos zöldségben (burgonya, kelbimbó, kelkáposzta, szárazhüvelyesek), marhahúsban, csirkehúsban és tőkehalban, a mangóban, tejtermékekben, a barna lisztben és az ebből készült pékárukban is.

 

b12-vitamin B12-vitamin (kobalamin)Ajánlott napi bevitel: 2,6 µg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA B12-vitamin hozzájárul a megfelelő vörösvértest képződéshez, valamit fontos szerepe van a fehérje-anyagcsere és szénhidrát-anyagcsere folyamatokban.Miben található B12-vitamin?

B12-vitamin található a tejben, sajtban, a tojásban és a halfélékban, valamit a húsban és a májban is.

c-vitamin C-vitamin (aszkorbinsav)Ajánlott napi bevitel: 90 mg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA C-vitamin szövetek növekedéséhez és regenerálódásához szükséges, továbbá hozzájárul a hormonok szintéziséhez, a kollagén termelődéséhez és az immunrendszer működéséhez is. A terhesség alatti a terhesség alatti kevesebb C-vitamin bevitel hozzájárul méhlepény méretének csökkenéséhez, ezáltal pedig az újszülött fejlődésének visszamaradásához vezethet. A megfelelő mennyiségű C-vitamin csökkenti a vetélés és vérzések kockázatát, valamint a fogszuvasodás esélyét is.Miben található C-vitamin?

C-vitamin található a zöldpaprikában és a citrusfélékben, valamint a fekete ribizliben, papajában, brokkoliban, karfiolban, az eperben és a kiviben is.

 

d-vitamin D-vitamin (kalciferol)Ajánlott napi bevitel: 10 µg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA D-vitamin vagy kalciferol szintén zsíroldékony vitamin, amelynek legfontosabb szerepe, hogy segítse a kalcium bélből történő felszívódását és beépülését a csontokba és a fogakba.Miben található D-vitamin?

D-vitamin napfény hatására termelődik a szervezetben, legfontosabb források továbbá a különféle olajok (halmájolaj, margarin), halak (makréla, hering, szardínia, pisztráng, lazac), a máj, a tojás, valamint a tej és tejtermékek.

 

folsav FolsavAjánlott napi bevitel: 800-1000 µg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnak, szedésemár a terhességet megelőző hónapokban is ajánlottA folsav vízben oldódó vitamin, legfontosabb szerepe a magzati gerincvelő egészséges kifejlődésében van, megelőzve ezáltal a velőcsőzáródási  és egyéb magzati rendellenességek kialakulását. A megfelelő mennyiségű folsavbevitel csökkenti a vetélés és a szülés alatt fellépő komplikációk kockázatát is.Miben található folsav?

Folsav található számos zöldségben (kelbimbó, cékla, brokkoli, paraj), földimogyoróban és az avokádóban is. A korpa és a búza szintén tartalmaz nyomokban folsavat.

 

k-vitamin K-vitamin (fillokinon)Ajánlott napi bevitel: 70 µg kismamáknak és azoknak, akik szoptatnakA K-vitamin zsírban oldódó vitamin, fontos szerepet játszik a véralvadási folyamatokban, a terhesség alatt pedig hozzájárul émelygés és hányinger csökkentéséhez.Miben található K-vitamin?

K-vitamin található a zöld leveles zöldség- és főzelékfélékben, mint a kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó, paraj, valamint a tej- és tejtermékekben és a májban is.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search