Hogyan tanulhatnak úszni a csecsemők?

 In Lélek és pszichológia

Az utazás… ugyanolyan fontos, mint az úticél. A tanulás egy folyamat, nem egy termék. Ez a gyerek ritmusa után történik, nem a tanárok vagy a szülők óhaja szerint. A tanulási folyamat akkor eredményes, amikor a gyerek képes valamire, kész rá és nyugodt. Hozz létre egy pozitív tanulási légkört, és élvezd minden lépését az ő érdekében.

Összhangban a… vízzel. A csendes, nyugodt úszás nem a kéz és láb csapkodását jelenti, ami gyakorlatot kíván. Minden szintet meg kell alapozni. Minden kornak megvan a megfelelő fejlődési képessége. Akkor jó a gyakorlatokat bevezetni, amikor már könnyedén és bizalommal tudja használni őket. Minden gyerek képes lesz úszni, ha elegendő időt és energiát fordítunk rá.

Együtt a… szülők, gyerekek, tanárok.
Az a cél, hogy egy olyan kapcsolatot, stílust létesíts, mint a szülő a gyerek tanulási stílusával, hogy jobban támogathasd, mint ahogy ő kéri. Soha ne hasonlítsd össze testvéreivel vagy barátaival. Mindig dicsérd, ne törd le! Ugyanúgy, mint a gyaloglást vagy az olvasást, az úszást is mindenkinek különböző korban sikerül elsajátítani. Nincs egy határvonal. Tagadhatatlan, minél lassúbb a folyamat, a gyereknek van ideje jobban megtanulni és könnyebben elsajátítani a részleteket. Meg kel tanulnod, hogy miközben megtanítod a gyerekedet, hogy tisztelje a vizet, sohase veszítsd el tiszteletedet a gyerek iránt.

A kényelem a kulcsszó…

Mielőtt arra térnénk rá, hogy mit tud megtanulni a gyerek a felszín alatt, fontos, hogy a gyerek kényelmesen érezze magát a felszínen. A csecsemő jól kell érezze magát veled az úszómedencében, de úgyszintén csoporttársaival is. Ha megszokta az új vízi környezetet, azt fogod majd kívánni, hogy lassan, napok és hetek alatt, megszokja a homlokáról lecsorgó vizet. Esetleg csepegtethetsz minden alkalomkor pár csepp vizet a gyermek homlokára (többször is egy lecke alatt). Tedd ezt minél vidámabb környezetben, játékokat, énekeket stb. használva. Ez megtanítja a gyereket, hogy visszafogja lélegzetét a kezdeti merülésekben (ideális ezt a folyamatot megkezdeni otthon a kádban, sampon nélkül, egy pár hónappal a tanfolyam kezdete előtt). Amikor a gyermeked megkezdi az úszótanfolyamot, már meg lesz szokva a vízzel, így a legnehezebb feladat számára az lesz, hogy tanuljon meg úgy úszni, mint egy delfin.

Rövid áttekintés az úszás készségeiről

Az úszás célja az, hogy fogalmat adjon a különböző korban lévő képességekről. A gyerek fejlődése sok tényezőnek köszönhető, mint a kényelem, gyakorlat, bizalom, a gyakorlás sűrűsége, motiváció, a veleszületett képességek és a szülők hozzáállása. A kezdőknek szakaszosan meg kell szokniuk, hogy új képességet fejlesszenek egy szekvenciális tanulási folyamatban, kortól függetlenül. Például egy 3 éves úszótanuló az első képességi szinten kezdi a tanulást.

Az alábbiakban felvázolunk egy pár képességet, amit a tapasztalt úszók megtanulhatnak:

A 6-10 hónapos baba, ha kellőképpen fel van készítve, meg lehet tanítani, hogy visszatartsák lélegzetüket a víz alatt. Akik folytatják a tanulást, 12 hónapos korukban képesek lesznek 5 másodpercig úszni két felnőtt között, kapaszkodva megérintsék az uszoda szélét, vagy a szélétől beleugorjanak a vízbe. Ők elkezdenek énekelni, játszani és mosolyogva kimutassák örömüket. Azon családok számára, akik nem tudnak gyakorolni a gyerekkel, hogy elérje az 5 másodperces úszást, az a gyakorlat, amelyben otthon megszoktatjuk korán a gyereket a vízzel, egy pozitív alapot képez azokra az időkre, amikor megnő és kezdi az úszóleckéket.

Néhány 19-24 hónapos kisgyerek, ha elérték már a fenti képességet, kellő gyakorlással megtanulnak beleugrani a vízbe a medence széléről, megfordulnak és visszaúsznak a medence széléhez. Akik 25 hónapos korukban is gyakorlatoznak, azok jóval kitartóbbak lesznek.

Egy már gyakorlott, 28-36 hónapos gyerek megtanulhatja visszafogni lélegzetét. Mégis túl korai ezt a képességet kifejleszteni ebben a korban, ez a „vízszintesen vízben sétálók” számát gyarapítsa. Meg kell várni, míg a gyerekek maguktól kezdik fejleszteni ezt a képességüket.

A már nagyobb, 36 hónapos – 4 éves gyerekek megtanulják a hátlebegést, a 4 éves gyerek elfogadja már a hátúszást is. A 3 és fél éves gyakorlott gyerekek forognak a vízben arccal lefelé és arccal felfelé is. A 3 év alatti gyerekek nem érzik biztonságban magukat, ha háton lebegnek. Ebben a korban szeretnek inkább a víz felszínén úszni.

Egyesek könnyedén és bizalommal, korán érik el a fent említett képességeket. Mégis, nem jó, ha egy szülő erőszakoskodik, hogy a gyereke elsajátítsa ezeket a képességeket. A háton lebegésre csak a gyakorlott, fogékony gyerekeket fogják be. Ezt a képességet játék és szórakozás formájában mutatják be. Meg kell jegyeznünk, hogy ha a háton lebegést erőszakos módon érjük el, ez romboló hatással lehet a gyerekre. Ugyanezt a hatást érjük el, ha a víz alatti merülést is erőszakos módon akarjuk betanítani nekik, főleg ha nincs felkészülve rá.

Emlékezz, hogy az úszás képessége és a víz körüli biztonság egyre nő a gyerekkel. Tervezd, hogy írasd be évente egy úszóprogramba addig, míg kiskorú. A biztonságos viselkedés és a biztonságos úszás olyan életmentő képességek, amelyet jó, ha már kicsi korban megtanulnak.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search