Hogyan készítsük fel gyermekünket az óvodára?

 In A gyermekek fejlődése, nevelése

gyermek óvodában játszik
Hamarosan vissza kell menj dolgozni. Bármennyire is nehéz megválni a kicsitől, meg kell tenned, és ennek okáért meg kell találnod a legjobb megoldást arra, hogy a gyermekedet biztonságban tudd, amíg távol vagy tőle.

Az óvoda az egyik megoldás. Gyermekedet szakképesített személyzet fogja felügyelni, majd új barátai lesznek, új dolgokat fog tanulni, megtanul közösségben élni és viselkedni, így jobban fel lesz készülve az iskolára.

A gyermek nagyon erősen fogja érzékelni az életében történő változást, nagy megpróbáltatás lesz számára. Annak érdekében, hogy könnyebben átvészelje ezt a sokkot, és hogy segíts neki gyorsan alkalmazkodni az új életmódhoz, már pár hónappal korábban fel kell készítened rá.

Készen állunk az óvodára?

Ezeket a készületeket három kategóriába tudnánk besorolni:

1. Orvosi vizsgálatok

Végeztetned kell a gyermekkel egy teljes orvosi kivizsgálást. Naprakészen kell majd állni az oltásokkal: a tetanusz-pertussis, a tuberkulózis (DPT), illetve a kanyaró, a rózsahimlő és a mumpsz (BCG) elleni oltásokkal. Továbbá szükség lesz elvégeztetni azokat a vizsgálatokat, amelyeket az az óvoda fog kérni, ahová be fogod íratni.

2. Ruházat

A gyereknek olyan ruhákat és cipőket kell beszerezni, amelyek kényelmesek és könnyen tud majd velük bánni, hogy szükség esetén képes legyen egyedül is, nehézség nélkül levetkőzni vagy felöltözni. Ha egyedül is tud majd gondoskodni magáról, nem jelent majd gondot neki, hogy tisztán, biztonságban és bizalommal maradjon az oviban, az anyja hiánya pedig nem ad többé, legalábbis ebből a szempontból, okot haragra. 

Annak érdekében, hogy könnyebben felismerje saját ruháit, az lenne a legideálisabb, ha valamilyen megkülönböztető jegyekkel, személyre szabnád őket. Például egy állat vagy egy mesehős segítségével.

3. Lelki felkészítés

Elsősorban sokat kell beszélni a gyermekkel az óvodáról. Csinálj neki egy képet arról, hogy milyen az a hely, ahol több, mint a fél napját fogja eltölteni. Mondd el neki, hogy ott vele egykorú gyermekekkel fog találkozni, akikkel majd játszani fog, és néhányan még a barátai is lehetnek majd.

El kell neki mondani, hogy az óvodában biztonságban lesz addig, amíg dolgozol, hogy az óvónénik ott lesznek vele, és sok új tevékenységre, mesére, versre és játékra fogják megtanítani.

El kell magyarázni neki, hogy milyen lesz az új programja, biztosítsd arról, hogy nem hanyagolod el, hanem minden nap, munka után hazavisszed.

Többször is el kellene vinni óvodalátogatásra, hogy megismerje az új környezetét, fel kell kelteni az érdeklődését a lehetőségre, hogy több időt tölthet majd a jövőbeli ovis társaival.

Óvodakezdés előtt pár nappal aszerint kell igazítani a programját: este korábban kell lefektetni, reggel pedig időben kell felébreszteni, hogy el tudja végezni a fürdőszobában a dolgait és meg tudjon reggelizni.

Bármennyire is felkészülünk, az óvoda első napjai nagyon nehezek lesznek, úgy a gyermek számára, mint a mi számunkra is.

Az elválás pillanata talán a legnehezebb, nem kell azonnal magára hagynod, de nem is kell túl hosszúra nyújtani azt; fontos, hogy mosolyogva búcsúzz el tőle, és biztosítsd arról, hogy munka után ismét találkoztok. Nem szabad érezzék rajtad az idegességet vagy a feszültséget, próbálj meg nyugodt maradni.

Ha egy mód van rá, jó lenne, ha lerövidítenéd munkaprogramodat, hogy korábban elmehess érte az óvodába, és hogy toleránsabb, megértőbb legyél vele.

A gyermek fáradtabb lesz, hiszen ez egy nagy kihívás számára. Talán még idegesebb is lesz. Segíts neki, hogy biztonságosan átvészelje ezt a nagy változást az életében!

Az is nagyon fontos, hogy szoros kapcsolatban maradj az óvónőkkel, csak így lehetsz tisztában azzal, hogy mi történik a gyermekeddel most, hogy már nem vagy állandóan mellette.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search