Áttörés a diabéteszes láb szindróma felismerésében?

 In Egészség és életmód

A diabéteszes láb szindróma évente mintegy 40.000 amputációhoz vezet csak Németországban, ez az összes amputáció kétharmadát jelenti. Egy új módszerrel német szemorvosoknak most sikerült  a betegség korai szakaszában felismerni a betegséget. A kutatók azt remélik, hogy új gyógyszerekkel áttörést érhetnek el .

Zsibbadás, bizsergés , fájdalom, érzékenység – a diabéteszes láb szindróma kezdeti tünetei sokfélék lehetnek. Általában a lábujjaknál kezdődnek és az alsó lábszáron keresztül terjednek felfelé . Sok esetben ezt követően fekélyes, rosszul gyógyuló sebek is jelentkeznek. Az úgynevezett diabéteszes perifériás neuropáthia nem visszafordítható, amennyiben viszont korai stádiumban felismerik,  a vércukorszint megfelelő beállításával fékezhető a terjedése.

Német szemészek nemrégiben egy ígéretes új módszert fejlesztettek ki, mely segíthet a betegség korai felismerésében. Szakemberek a szaruhártya vizsgálatával meg tudják állapítani, hogy elkezdődött-e a lappangó idegi leépülés folyamata.

„Testünk legsűrűbb idegrost hálózata a szaruhártyán található. Klinikai vizsgálatok szerint a cukorbetegség korai szakaszában, amikor az idegsorvadásnak más jelei még nem mutatkoznak, a szaruhártyán az idegrostok már az elvékonyodás jeleit mutathatják.” – mondta dr. Rudolf Guthoff, a rostocki Universitätsaugenklinik igazgatója.

A szemorvos és kutatócsoportja egy olyan mikroszkopikus módszert fejlesztett ki , amellyel a szaruhártya  nyolcszáz-szoros nagyításban vizsgálható, így az idegek és azok elváltozásai könnyen azonosíthatók. A vizsgálat további előnye a korábbi diagnosztikai módszerekhez képest, hogy viszonylag olcsó és fájdalommentes. A pácienseknek mindössze egy szemcseppet kell elviselniük, mielőtt a szaruhártya idegrostjainak vastagságát mikroszkóppal megvizsgálják. Amennyiben elhalt rostokat találnak, az kezdődő neuropáthiára utalhat – állapították meg a kutatók.

Hogy a szaruhártya vizsgálata a diabéteszes lábszindróma korai felismerésében segíthet, már diabetológusok is megerősítik. „Egy ezidáig még nem publikált tanulmányban igazoltuk a cukorbetegek szaruhártyájának korai idegkárosodását”, mondta Dan Ziegler, a düsseldorfi székhelyű Institut für Klinische Diabetologie helyettes gazgatója. A vizsgálatban 86, túlnyomórészt 2-es típusú diabéteszes beteg vett részt, átlagéletkoruk 57 év volt. A betegséget mindegyiküknél két évvel korábban diagnosztizáltak. Az alanyok 8 százalékánál mutatkoztak idegkárosodás jelei. “Bár a betegek hosszútávú vércukorszintje stabil volt, az átlagos idegrost csökkenés mégis elérte a 20%-ot , még olyanoknál is, akik korábban nem mutattak tüneteket. ”

A tanulmány azonban nem szolgál egyértelmű bizonyítékkal arra, hogy a diabéteszes perifériás neuropáthia minden esetben a szemben kezdődik. A kisérletben résztvevők egy részénél a szemen, másoknál a lábon kezdődött el az idegek sorvadása, és csak kis részüknél mindkét helyen. A szaruhártya-módszer tehát nem nyújt teljes körű előrejelzést, de más nem műtéti módszerekhez képest mégis kifejezetten hatékonynak tekinthető.

Forrás:

spiegel.de

Budai Egészségközpont diabetológia

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Mit kell tudni a csecsemő fogzásáról?